| Cristi1305 a întrebat:

am viteza de internet de 100mbps, pe steam 8-9 dar pe opera am doar 1-2-3-4. Ce trebuie sa fac sa maresc viteza?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aia-i din cauza pierderilor datorate serverelor si a computerelor din care descarci. Incerca sa lucrezi cu asta: http://bit.ly/2LRyrVK

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Banda de internet este de 100mbps, asta inseamna viteza "maxima" pe care o poti ajunge; asta nu inseamna ca e constanta. Viteza conteaza si este influentata de factori ca firul, distanta, serverele, banda celui de la care scoti etc. In idee, daca asta e banda ta maxima si nu te limiteaza routerul si placa de retea, tu poti descarca cu maximum 12.5 MB/s. Daca iti "sare" e vorba de fluctuatie sau alte chestii, esti limitat de undeva si "se poate mai mult". Nu ai cum sa descarci mereu cu aceeasi viteza decat daca utilizezi niste servere care au mereu aceleasi conditii, sau ceva platit.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cauze: viteza mica de la provider, prea multe servere pe traiect, setari rele sau calitatea placii de retea. Verifica-ti viteza cu un program: http://bit.ly/2RcG0tv
Rezolvarea vine dupa ce vedem de unde-i ptoblema

| Cristi1305 explică (pentru Salontanul):

La download imi apare 80 si la upload 70

| Salontanul a răspuns (pentru Cristi1305):

Daca ai internet 100 mbps este perfect pentru ca datorita elementelor de retea sunt si pierderi. De exemplu eu am 300 dar nu-mi merge asa bine ca am o placa de retea de 10/100. Acum mi-am comandat una de 10/100/1000.

| Cristi1305 explică (pentru Salontanul):

Da, am de 100 dar pe utorent mi se descarca cu 10 mb pe secunda, dar acum pe opera cu 100kb pe secunda.Si vreau sa descarc gta v

| Salontanul a răspuns (pentru Cristi1305):

Aia-i din cauza pierderilor datorate serverelor si a computerelor din care descarci. Incerca sa lucrezi cu asta: http://bit.ly/2LRyrVK

| sierra1 a răspuns:

Renunță la routerul wireless și verifică incă odată viteza