| galsorin a întrebat:

Buna TPU! As avea nevoie de un laptop pentru facultate, la statistica, unul care sa mearga bine si pe care l-as putea folosi si ca laptop personal. Puteti sa-mi recomandati unul (buget de maxim 1500 lei)

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca ai putea plusa cu 100 RON, ai putea lua ceva acceptabil.

https://www.pcgarage.ro/......a-la-1600/

Celeron N4120 din laptopul din stanga e destul de slab.

Al doilea are procesor ceva mai OK, insa doar 4GB RAM, insuficient pentru zilele noastre.

Asa ca eu m-as da peste cap sa mai fac rost de 100 RON.
E diferenta mare intre Celeron-ul acela
si Ryzen 3 5300U, crede-ma.

PS:
Nici ce a recomandat colegul nu-i deloc de lepadat.
E putin mai bun decat ACER-ul meu in multe scenarii, si pretul e identic.

| 120bulevard a răspuns:

Ia-l pe asta

https://www.pcgarage.ro/......os-silver/

Diferenta dintre asta si alea cu celeron, pentium, e foarte mare chiar daca e mai scump cu cateva zeci de lei

| PringAloe a răspuns:

Daca mai punteai 100 de lei iti luai un Laptop ASUS A516EA cu procesor Intel Core i3 de pe eMAG, cauta-l daca vrei sa vezi mai multe detalii, este super bun pentru pretul pe care il are, iti poti face treaba cu el, eu am unul si il folosesc strict pentru lucrurile ce tin de facultate.