| sukkaru a întrebat:

as vrea sa instalez windows8 dar nu il gasesc pe niciun site..am gasit dar trebuie sa dau 200E..nu stiti un site cu win8 free? lasati link download.

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Orice sistem de operare(exceptie unele vers. de linux)/pachet office/ si majoritatea programelor se platesc. Ceea ce se face in genral cu free se numeste piraterie, care este desigur ilegal.
Persoane Juridice
Codul Penal – modificat prin Legea nr. 278 din 2006

Pedeapsa principală: - amendă de la 2.500 RON la 2.000.000 RON.

Pedepsele complementare (cumulativ cu amenda):

dizolvarea persoanei juridice;

suspendarea activității pe o durată de la 3 luni la 1 an;

închiderea unor puncte de lucru pe o durată de la 3 luni la 3 ani;

interzicerea de a participa la procedurile de achiziții publice pe o durată de la unu la 3 ani;

afișarea sau difuzarea hotărârii de condamnare.
Extras Cod Penal:
Art. 531: Felurile pedepselor aplicabile persoanei juridice
1.
Pedepsele sunt principale şi complementare.
2.
Pedeapsa principală este amenda de la 2.500 lei la 2.000.000 lei.
3.
Pedepsele complementare sunt:

dizolvarea persoanei juridice;

suspendarea activităţii persoanei juridice pe o durată de la 3 luni la un an sau suspendarea uneia dintre activităţile persoanei juridice în legătură cu care s-a săvârşit infracţiunea pe o durată de la 3 luni la 3 ani;

închiderea unor puncte de lucru ale persoanei juridice pe o durată de la 3 luni la 3 ani;

interzicerea de a participa la procedurile de achiziţii publice pe o durată de la unu la 3 ani;

afișarea sau difuzarea hotărârii de condamnare.
Art. 532: Aplicarea şi executarea pedepselor complementare în cazul persoanei juridice
1.
Aplicarea uneia sau mai multor pedepse complementare se dispune atunci când instanţa constată că, faţă de natura şi gravitatea infracţiunii, precum şi faţă de împrejurările în care a fost savârşită, aceste pedepse sunt necesare.
2.
Aplicarea uneia sau mai multor pedepse complementare este obligatorie când legea prevede această pedeapsă.
3.
Pedepsele complementare prevazute în art. 531 alin. 3 lit. b)-e) se pot aplica în mod cumulativ.
4.
Executarea pedepselor complementare începe după ramânerea definitivă a hotărârii de condamnare.
Persoane Fizice
Legea Drepturilor de Autor și Codul Penal
Legea nr. 8/1996

Legea nr. 285/2004

OUG nr. 123/2005

Legea nr. 329/2006
Pedepse pentru persoane fizice

Amenzi penale 500 – 30.000 RON

Închisoare 1 - 4 ani (pentru instalare) si 3-12 ani (pentru comercializare)

Despăgubiri civile triple
Extras Legea 8/1996:
Art. 139
1.
Titularii drepturilor recunoscute şi protejate prin prezenta lege pot solicita instanţelor de judecată sau altor organisme competente, după caz, recunoaşterea drepturilor lor şi constatarea încălcării acestora şi pot pretinde acordarea de despăgubiri pentru repararea prejudiciului cauzat. Aceleaşi solicitări pot fi formulate în numele şi pentru titularii de drepturi de către organismele de gestiune, de către asociaţiile de combatere a pirateriei sau de către persoanele autorizate să utilizeze drepturi protejate prin prezenta lege, conform mandatului acordat în acest sens. Când o acţiune a fost pornită de titular, persoanele autorizate să utilizeze drepturi protejate prin prezenta lege pot să intervină în proces, solicitând repararea prejudiciului ce le-a fost cauzat.
2.
La stabilirea despăgubirilor instanţa de judecată ia în considerare:
a) fie criterii cum ar fi consecinţele economice negative, în special câştigul nerealizat, beneficiile realizate pe nedrept de făptuitor şi, atunci când este cazul, alte elemente în afara factorilor economici, cum ar fi daunele morale cauzate titularului dreptului;
b) fie acordarea de despăgubiri reprezentând triplul sumelor care ar fi fost legal datorate pentru tipul de utilizare ce a făcut obiectul faptei ilicite, în cazul în care nu se pot aplica criteriile menţionate la lit. a).
Art. 1396
(2) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani sau cu amendă oferirea, distribuirea, deţinerea ori depozitarea sau transportul, în scopul distribuirii de mărfuri-pirat, precum şi deţinerea acestora în scopul utilizării prin comunicare publică la punctele de lucru ale persoanelor juridice.
(3) În cazul în care faptele prevăzute la alin. (1) si (2) sunt savârşite în scop comercial, acestea se sancţionează cu închisoare de la 3 ani la 12 ani.
(10) Scopul comercial se prezumă dacă marfa pirat este identificată la sediul, la punctele de lucru, în anexele acestora sau în mijloacele de transport utilizate de operatorii economici care au în obiectul de activitate reproducerea, distribuirea, închirierea, depozitarea sau transportul de produse purtătoare de drepturi de autor ori de drepturi conexe.
Art. 1399
Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 4 ani sau cu amendă reproducerea neautorizată pe sisteme de calcul a programelor pentru calculator în oricare dintre următoarele modalităţi: instalare, stocare, rulare sau executare, afişare ori transmitere în reţea internă.
Atenţionare: Art 1399 (instalarea) se aplică în concurs cu 1396 al 3 (distribuirea)!
Extras Cod Penal:
Art. 63: Stabilirea amenzii
(3) Când legea prevede pedeapsa amenzii fără a-i arăta limitele, alternativ cu pedeapsa închisorii de cel mult un an, minimul special al amenzii este de 300 lei şi maximul special de 15.000 lei, iar când prevede pedeapsa amenzii alternativ cu pedeapsa închisorii mai mare de un an, minimul special este de 500 lei si maximul special de 30.000 lei."

iar daca tu obtii in vreo metoda acel windows 8, e treraba ta.

| nuarde a răspuns:

Dacă nu ești gamer împătimit, încearcă să te orientezi spre linux, sunt sute de distribuții de linux, și unele din ele arată mult mai bine ca windows 8. Te poți uita pe http://distrowatch.com/ și vezi în partea dreapta sunt primele 10 distribuții de linux. Nu-ți recomand să folosești windows 8 de pe site-uri știi tu de care, fiindcă nu-ți va funcționa bine, plus că activatoarele pentru windows 8 încă sunt pline de buguri și windows 8 este un windows puțin mai complex la acest capitol. Dar, dacă tot dorești windows 8, se găsește pe site-urile alea, și poți încerca, dar mai bine apelează la un prieten, care se pricepe sa-ți ardă un dvd cu windows 8! Dacă deții 400 ron, eu zic că se merită investiția să cumperi acest windows, vezi că sunt mulți care vănd windows 8 pe diverse site-uri cum este de exemplu okaczii.ro și multe alte site-uri unde se vănd tot felul de chestii. Ori cum, ar fi păcat să crezi ce căcat mănincă "sdrv", adica îti păngărești singur sufletul aiurea cu prostiile care le scrie cu amenzile și toate celea. Dacă ai citit tot ce a scris el, atunci e clar că ți-ai pierdut secunde prețioase din vaița ta aiurea și fără rost! Sfatul meu pentru tine este să te orientezi spre linux, e bine să începi așa cu pași mici, dar dacă vrei windows 8, atunci mergi pe windows8 că și ăsta e bun. Și aprop, prețul unui windows 8 este de 40 de dolari, nici decum de 200 euro. Unde ai văzut tu că costă 200 de euro, acolo este măgărie pe față, adica așa sunt site-urile noastre gen eMAG plus altele, bagă niște prețuri de te doare capul! Dacă mai dorești informații legate de windowsuri, poți citi aici http://cewindowsfolosesti.blogspot.ro/. Baftă!