| Siiiiia a întrebat:

Ce aparat foto este bun pentru începători?

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

In ce buget vrei sa te incadrezi? poti opta pentru Nikon/Canon http://bit.ly/2AxJvEx La fel cum spune NLS eu ti-as sugera un D3500 sau D5300, cu obiectivele respective necesare pentru situatia ta. Daca esti incepator, opteaza pentru oricare, nu te arunca in buget, acel D3500 la 1999 ron e destul de bun pentru inceput.

| NLS a răspuns:

Spune un buget de care dispui, si in functie de asta, vei avea de ales intre o compacta mai rasarita, un bridge, un mirrorless, sau un DLSR entry level.

Cam ce doresti sa fotografiezi? (peisaje, portrete, arhitectura de exterior, etc)

E important sa fie mai usor? (un DSLR + 1 obiectiv + geanta ajunge la 2, 2-2, 5kg... nu foarte comod pentru carat in concedii)

Un mirrorless ofera performante foarte apropiate, si o greutate de pana la 1 kg, cu obiectiv inclus, plus geanta.

Doresti sa faci poze de calitate la apus, sau in interioare de biserici, muzee, pesteri, unde NU e permis sa folosesti blitzul?
Pentru asta e nevoie de buget mare. (obiectivele cu f/2.8 sau deschidere mai mare sunt foarte scumpe).

Stabilizare optica au cam toate compactele in ziua de azi, iar de cele din clasele superioare nu mai are rost sa vorbim (necesita totusi atentie, caci in clasa DSLR, exista corpuri care nu au, precum si obiective care nu au...)

| Panamax a răspuns:

Orice aparat automat.
Odata trebuia sa fii specialist sa faci poze de calitate cu un aparat manual.
Stabilizarea de imagine ajuta daca zoomezi mult sau daca ai lumina putina.
Cu un timp de 1/500 o sa se vada perfect chiar daca ai Parkinson.

| ziftode a răspuns:

Telefonul mobil?
astea mai noi au si OIS (stabilizare optica)

| Harasaky a răspuns:

Unul cu stabilizare optica pana tu inveti cum sa prinzi cadrele corecte si sa il ti aproape nemiscat nu ar trebui sa fie asa scump succes happy