| Anoniiim711 a întrebat:

cine vrea sa ma ajute cu un Nikon D3200 sa fac poze in HDR? big grin dau funda + vot puppy dog eyes, va roooog mult.

2 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Buna!

Nu stiu daca are mod HDR in camera, selecteaza din meniu la formatul imaginii RAW + JPEG fine (ca sa ai si poza in format normal).
Si cu imaginea in RAW urmezi pasii de aici in photoshop:
http://www.stuckincustoms.com/hdr-tutorial/

| Snapped a răspuns:

D3200 nu are in-camera-HDR. Trebuie sa le faci manual. Pui aparatul pe trepied si tragi 3 poze cu un remote control ca sa nu misti aparatul (cel mai bine insa cu aparatul legat la laptop si controlat de Photoshop Lightroom = Tethered Shooting). In prima poza expui bine cerul, in a doua lasi aparatul sa-si regleze singur expunerea si in a treia expui bine zonele intunecate. Cel mai simplu este sa folosesti tot Photoshop Lightroom + plugin LR/Enfuse ca sa combini expunerile.