| Dani21Dany a întrebat:

Cum pot sa fac un dvd cu installer la windows xp( am deja acel windows) pentru ca am pierdut cd originial. Si vreau windows xp pe un laptop. Daca nu se poate versiunea ubuntu 12.04 este gratis? Este ca un windows dar are alta interfata etc? Ruleaza programe gen cs mess mmorpg gta etc compatibile cu windows 7 xp vista 98 2000 etc?

Răspuns Câştigător
| Gas a răspuns:

Ubuntu 12.04 este un sistem de operare gratuit dar asemanator cu windowsul. Diferenta este ca nu vei gasi exact programele care le folosesti in windows dar vei gasi in el alternative care fac fix aceeasi chestie, chestii gratuite si legale. Messengerul din ubuntu este Pidgin sau ma rog in cazul Ubuntu 12.04 Empathy (care este un fel de multi mess, putand sa conectezi mai multe conturi in acelasi timp). Poti rula si jocuri de windows daca stii sa le emulezi (iti trebuie ceva experienta sub linux ca sa reusesti sa faci asta si multa vointa, linux nefiind un sistem de operare dedicat gamerilor). Imediat dupa instalare vei avea preinstalate o serie de programe printre care: LibreOffice (alternativa gratuita la Microsoft office), mozila firefox, empathy (yahoo messenger, daca folosesti webcam-ul nu-i recomandat ca nu functioneaza), gimp (alternativa lui photoshop), totem (alternativa la bsplayer, sau alte playere de filme), rhytmbox (alternativa la winamp, mai exista audicious care imita bine winamp), inkscape vecotor(alternativa coreldraw), pitivi (alternativa windows movie maker) si la fel cum probabil te-ai obisnuit in cazul adroidului (care este tot un linux) are un market de unde poti sa-ti instalezi aplicatii suplimentare. Problema este ca in momentul in care prima data de la instalare vrei sa redai un fisier mp3 de exemplu iti va spune ca nu ai pluginul instalat si va trebui ca conectat la internet sa urmezi pasi care ti da mura in gura pentru a instala pluginul. Daca instalezi ubuntu 12.04 (sau alt linux) sa nu uiti parola care iti solicita sa o setezi la instalare, pentru ca orice modificare, stergere, instalare de program se va face doar cu parola respectiva (cu drepturile "administratorului" ).

| Gas a răspuns (pentru Gas):

Si inca ceva: daca descarci ubuntu 12.04 de pe siteul lor si arzi un cd poti sa rulezi sistemul de operare pentru test direct de pe cd fara sa-l instalezi, ai posibilitatea doar sa-l rulezi sa vezi cum arata.

| Dani21Dany explică (pentru Gas):

Pai eu vreau sa am ubuntu ca sistem de operare sa mearga normal nu doar sa vad cum arata cum fac asta?

| Gas a răspuns (pentru Dani21Dany):

Dupa ce arzi ubuntu il arzi si il bootezi ai posibilitatea sa-l testezi doar sau sa-l instalezi

| Dani21Dany explică (pentru Gas):

Aa dar il ard in formatul lui iso sau extrag ce are in el si dupa pun pe dvd. Si dupa ce fac asta pot sa il instalez si sa ruleze ca un linux normal nu? Ultima intrebarelaughing

| Gas a răspuns (pentru Dani21Dany):

Da il arzi direct iso, dai dublu click pe iso bagi cdul arzi cdul restartezi calc, te asigur ca calculatorul ii pus sa boteze de pe cd si mai departe urmezi pasi care ti da, ai si posibilitatea instalarii in romaneste.

| Gas a răspuns (pentru Dani21Dany):

Si inca ceva: lasa vreo 10-20 giga liberi nepartitionati ca sa poti instala ubuntu pe ei

7 răspunsuri:
| Dani21Dany explică:

Ce faci ma.