| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Cum pot sa păstrez conversațiile de pe Whatsupp?
Adică eu am achiziționat un telefon nou, iar când instalez Whatsupp-ul pe el sa îmi rămână conversațiile pe care le-am avut de pe telefonul vechi.
Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

Activezi optiunea de backup.
setari>conversatii>backup conversatii iar la sectiunea setari google drive iti introduci emailul pe care vrei sa ti se salveze mesajele, iar cand iti vei baga numarul de telefon pe WhatsApp-ul de pe noul telefon vei fi intrebata faca vrei sa ti se descarce conversatiile vechi salvate in backup. Acolo ai mai multe optiuni, de exemplu la cate zile sa se faca automat un backup, daca sa se salveze si fisierele video un backup etc, vezi tu.

3 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

De pe telefonul vechi, deschizi WhatsApp, setări->Conversații->Backup Conversații->Faceți Backup (Backup-ul se face în contul de Google, în Google Drive) pe Android.
Pe telefonul nou te loghezi cu contul de Google avut și pe telefonul vechi, instalezi WhatsApp și când configurezi aplicația, îți va solicita dacă dorești să restaurezi sau nu mesajele și fișierele media din Backup-ul tocmai făcut de pe telefonul vechi.

Ai trecut de la Android la iOS? Sau tot Android - Android?

| 13AlinaM a răspuns (pentru GPA):

De la iOS la iOS dar a funcționat varianta

| Flar3 a răspuns:

Backup cu un cont de Gmail, Yahoo etc.