| Kamiro a întrebat:

Cum se poate converti o carte format clasic (cartea din biblioteca) in format electronic, gen cartile arhivate pe site-uri de profil? Ce program sau dispozitiv este necesar si de unde il pot achizitiona?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ai un scaner si sa scanezi paginile. De asemenea trebuie sa ai un program de tipul Abbyy FineReader.

| Kamiro explică (pentru Ioandelasal):

Exista vreun tip de scanner care sa scaneze toate paginile in mod automat? Pentru ca nu cred ca cineva care incarca pe un site o carte de 500 de pagini, sta sa scaneze pagina cu pagina. Si da, am programul Abby FineReader, cum se procedeaza si cat dureaza tot procesul asta, cu tot cu scanare? Daca vrei sa-mi spui pas cu pas, te rog

| Ioandelasal a răspuns (pentru Kamiro):

Nu stiu exact daca exista dar cred ca este.
Cand am avut de scanat am folosit scanerul de la o multifunctionala (copiator, imprimanta si scaner) si am scanat manual fiecare pagina iar cu ajutorul programului am transformat-o in pagima Word. Pentru fiecare pagina a durat cca 20 de secunde.

| horia2012 a răspuns:

Iti trebuie o imprimanta cu scanner si Adobe Acrobat Pro ca sa le faci in format PDF.

| Kamiro explică (pentru horia2012):

In legatura cu programul pe care mi l-ai recomandat, cu ce ma ajuta mai exact? Eu am Adobe Reader, e bun si acesta? Daca stii cumva ce format au paginile scanate, ca tu spuneai ceva de pdf si nu prea am inteles, daca poti sa fii mai explicit te rog!

| horia2012 a răspuns (pentru Kamiro):

Cu Adobe Reader nu poti face documente PDF, numai poti sa le vezi.
Multe carti electronice sun in format PDF si ca sa poti face un document in format PDF iti trebuie Adobe Acrobat. Adobe Acrobat are si posibilitatea de a prelua imagini de la un scanner si a le transforma in PDF. Ca sa intelegi mai bine cum se face un document in format PDF descarca asta gratis, instaleaza si alege din PC-ul tau, orice document care poate fi tiparit la imprimanta. Programul instaleaza o imprimanta doPDF. Cand Printezi documentul, alege imprimanta doPDF.:
http://www.dopdf.com/ro/download.php
Scanerele nu fac PDF, JPG sau altceva. Programele transforma ceea ce preiau de la scanere. Nu sunt automate deoarece procesul de transformarea documentului in format PDF dureaza mai mult sau mai putin functie de performantele scaner-ului, mai ales daca e si color.

| awspam a răspuns:

OCR e mai complicat, se scaneaza cartea dupa care se absoarbe litera cu litera din imagine si se afiseaza pe numere in pdf, daca nu sti da un mesaj pe hamatchi only_if_i pass 123

| aliana4ally a răspuns:

IA DE AICI Abbyy FineReader Pro – Licenta Gratis LEGAL: http://www.mocasoft.ro/abbyy-finereader-pro-licenta-gratis/