Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna TPUbig grin Am o intrebare. Exista un magazin IT unde iti poti face tu un PC. Adica sa pui ce vrei pe el. Si as vrea sa va intreb: Ce componente trebuie sa aleg? De exemplu, eu imi aleg procesor, placa video, memorie ram, hdd, carcasa si sursa. Dar carcasa, are si placa audio sau placa de retea?
Si altceva, ce ar mai trebui sa cumpar eu? Adica in carcasa este inclusa si placa audio si de retea?

12 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Salut, da, pe pc garage iti faci cont si iti configurezi singur pc-ul, din bucati, dupa cum iti place tie.

| TheBrainiac a răspuns:

Http://pcgarage.ro
Gasesti ce vrei tu aici.

| relian a răspuns:

Daca doresti sa iti faci un desktop atunci cauti sa achizitionezi o placa de baza cit mai buna. Daca se poate una care sa suporte cam tot ce se afla pe piata la ora asta in ce priveste procesorul si memoria.Asta daca nu ai asa toti banii sa iti cumperi ceva bun de la inceput.Mai tirziu cind faci rost de bani si poti cumpara sa ai si pe ce pune.Ca degeaba cumperi dupa un procesor mai bun sa zic si nu ai unde il aseza ca placa nul suporta.Sau memorie.Restu merg oricum pe placile de baza existente.Placva audio are placa de baza incorporata in ea.De asemenea are si viodeo integrata dar e un video slabut, dar daca nu vrei sa te joci cine stie ce jocuri e numai buna in rest.Placa de baza are cam tot in afara de procesor.Deci daca folosesti calculatorul pentru orice in afara de jocuri atunci iti poti lua wdoar placa de baza si procesor, carcasa, sursa, hard disc si memorie.Restu placa video, placa de sunet, placa de retea, acestea sint integrate in placa de baza, dar iti poti lua si mai tirziu unele externe daca doresti.Intrebi acolo si te lamuresc aia la fata locului.Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut.placile indiferent de care or fi ele nu sunt incluse in carcasa. Daca te referi la unitate, da pana la urma is acolo, dar placa de baza contine toate locurile unde vin imbinate toate piesele, placa audio si retea vin bagate in placa de baza, bine, ei pun si o placa video dar este foarte slaba.vad ca ai un buget destul de mare, iti poti face un calculator ultraperformant, depinde in ce domeniu vrei sa-l folosesti, suna-i pe cei de la eMAG si spune-le sa-ti faca un calculator cu suma pe care o ai tu si sa le mai spui sa aiba cama asa:8 giga rami o placa video de 2 giga pe 256 megaherti, un hard-disk de 1 tera, un procesor sa zicem Intel cu 7 nuclee.Si ei iti vor face configuratia, au ei piese destule, pun ei o placa de baza performanta, eventual o sa te intrebe ce carcasa iti place, le spui si tu ca nu prea te pricepi sa iti alegi un computer singur/a si sa-ti faca ei unul bun depinde in ce domeniu vrei sa-l folosesti.De exemplu :am suma x si vreau sa-mi faceti um calculator pe care sa ma pot juca jocuri de ultima generatie.Sunt foarte de treaba si te vor ajuta cu placere mai ales ca ai un buget destul de bun.
www.emag.ro

| tr3ig a răspuns:

Carcasa nu are placa de retea si placa de sunet. placa de baza are asa ceva. in primul rand trebuie sa iti iei o placa de baza, o sursa, un procesor, o placa video, un hard, niste rami, si o unitate optica, bine si mouse, tastatura si monitor. si dupa daca te simti in bani ia-ti si o placa de retea seaparata mai sofisticata asta daca ai un sistem mai puternic ceva gen surround cu orga de lumini si mai stiu eu ce, o placa de retea separata pentru, si alte chestii desi nu stiu daca iti trebuie in afara de ce este pus pe placa de baza.

acum configuratia poti sa o faci la orice magazin specializat de calculatoare care vinde si pe bucati, daca te duci undeva gen altex, domo, sau stiu eu care altele nu or sa iti faca asa ceva.

ca sa iti iei tu ce vrei trebuie sa si stii putin care cum se potrivesc. adica na nu poti sa iei o placa de baza cu sistem agp pentru video si care suporta rami e frecventza ddr2, o placa video pe pci-e si rami pe frecventza ddr3, si o sursa care sa aiba alimentare numai pentu harduri tip ata iar tu sa iti iei hard pe sata. pentru ca nu or sa iti functioneze niciodata. bine nici cei din magazin nu or sa ti-l deawinking dar or sa iti faca ei o configuratie a lor.

sper sa fi inteles ce iti zisei, bafta la cautat acum.

| vatco a răspuns:

Desigur ca sunt magazine unde poti sa iti asamblezi pc-ul.depinde de banii care ii ai, dar de obicei trebuie sa iti alegi carcasa, care daca este una mai performanta o sa aiba si sursa inclusa, procesor, placa de baza, placa video, hdd si unitate optica.toate placile de baza dispun de o placa audio incorporata care poate fi destul de buna mai ales daca alegi o placa de baza buna, la fel o sa aiba si o placa de retea, chiar si 2, sunt modele care au si placi wifi.acum depinde de bani.

| Myyy3 a răspuns:

Da,sunt service-uri care se ocupa cu asa ceva.Iti pui in functie de cati bani dispui. Spune cati bani ai si iti fac eu un pc bun!

| Psycho777 a răspuns (pentru Myyy3):

Contacteaza-ma sa vorbim mai pe larg. Roxyy_rock@yahoo.com

| Psycho777 a răspuns:

Ideea este ca eu vreau sa imi fac un pc cu procesor i5 3330, hd 7870, 8 gb ram. Deci daca procesoru este cam 880lei, placa 1200 lei si 8 gb cam 160 lei, la ce pret as putea lua pc-ul care sa aiba componentele acestea? (Pe langa sa aiba si restul, necesarul ca sa functioneze-placa de baza, etc)

| Psycho777 a răspuns:

Vreau sa folosesc pana in 3000 lei... 3000-3200

| alex2496i a răspuns:

Baga id-u meu si iti raspund la orice intrebare legate de magazine sau de configuratia unui pc cat mai "robust"
allex2496

| laioscodrin a răspuns:

Magazine sunt destule ex: eMAG, pc garage eccetera... iar cu privire la placa audio si cea de retea sunt placi de baza care vin cu cele doua placute incorporate in placa de baza, dar cel mai sigur e sa ti le cumperi tu separat eu asa am facut cand mi-am schimbat placa de baza dupa ce am dat rateu cu prima placa de baza. Pentru placa audio iti recomand un realtek hd adio (asta o am si eu si se aude belea) iar pentru retea un Intel pro 1000 PL.