| anonim_4396 a întrebat:

big grin
Intrebarea mea este: o placa video overclocking factory se arde mai repede decat una normala fara overclock?
Nvidia sau Amd?
Cum ar arata wishlist foarte bine facut, fara periferice la 4000 lei? facut in anul 2014.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scuza-ma. N-am fost atent.
Citeste pe aici: http://solutiipc.ro/ghid-overclock-placa-video/

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu folosesti overclockingul nu se arde mai repede. Asta depinde de mai multi factori. Poate sa se arda si in prima saptamana dar si dupa 5 ani. In general se uzeaza mai repede cand faci OC.
Si problema nu se pune intre nVidia si AMD ci intre Intel si AMD. Procesoare nVidia nu exista.
Daca-ti pui problema de sistem pentru gaming ia-ti unul gata facut. Specialistii care le asambleaza tin cont de mai multi factori.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Nu am scris nimic de procesoare, overclocking din cate am inteles se fac si la placa video.
Imi poti face o recomandare?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuza-ma. N-am fost atent.
Citeste pe aici: http://solutiipc.ro/ghid-overclock-placa-video/

| buzucan a răspuns:

Despre overclock poti citi mai multe in articolul asta: http://www.computere.net/overclock-ul-pe-intelesul-tuturor.html
Legat de wishlist, depinde ce ai nevoie,, depinde la ce vei folosi calculatorul...

| anonim_4396 explică (pentru buzucan):

Gaming.
Nu prea am vazut recomandari de sisteme echilibrate facute de cineva cu experienta.