| 828216262 a întrebat:

Buna tpu.de ce bateria laptopului se descarca inainte de vreme si ce pot face cu aceasta problema? fundita (sper ca mi-ati inteles intrebarea fiindca nu am prea multa experienta in tehnica)
.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este recomandat sa tii bateria in el cand esti acasa si folosesti laptopul la retea.Macar o data pe luna o bagi in laptop sa se incarce complet apoi deconectezi de la retea si lucrezi cu laptopul pe baterie pana se descarca. Faci asta 1-2 ori. Apoi o scoti.Descarcata.Fac asta de 5 ani, de cand am laptopul.Si nu difera cu mult(5-10 minute)timpul de lucru pe baterie.Bateria trebuie schimbata daca se descarca prea repede.

| CinevaNou a răspuns:

Daca nu e veche poate sa se descarce din cauza ca ai prea multe programe pornite(antivirus, utilitare, messenger, virusi) sau din cauza ca nu il tii pe power saver sau ca ai luminozitatea prea mare la ecran. Si nu in ultimul rand, daca te joci sau stai pe youtube, sau alte activitati solicitante, e normal ca o sa se descarce repede. Ei iti zic durata de viata a bateriei daca il lasi doar pornit.

| SasNetRomania a răspuns:

Intainte de vreme adica cum? inainte de o ora doua? pentru ca e uzata. trebuie schibmata si alta data cand stai acasa, o scoti din laptop dupa ce e incarcata peste 50 % si o folosesti doar cand pleci undeva.