| KendyforAll a întrebat:

De la o vreme laptopului meu i se descarcă efectiv bateria prea repede. Înainte ţinea până la 4 ore şi acum o oră şi jumătate.Nu l-am folosit o vreme, şi are 1 an şi 6 luni.Ce pot să fac pentru a reveni la capacităţile sale de odinioară?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Posibil sa isi fi pierdut calitatile. de asemenea, eu as incerca sa o calibrez. poate ai noroc si isi revine cel putin poate dureaza mai mult. ca sa calibrezi bateria incarca bateria la maxim. cand e plina startezi laptopul in safe mode, fara incarcator, doar cu bateria incarcata la maxim. lasi laptopul aprins fara sa folosesti nimic, adica fara sa atingi nimic, pana se descarca de tot si se stinge. aceasta e metoda cea mai simpla de a calibra bateria unui laptop. bafta.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nimic! Citeste aici cum se pastreaza nefolositi acumulatorii Li-ion, pentru perioade mai lungi de timp: http://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor/

| Mihai_Myshu_1994 a răspuns:

In timp ce stai pe el in casa nu mai sta cu bateria pusa stai pur si simplu direct de la priza. Daca stai cu bateria pusa si cu el in priza se strica bateria deoarece ea se tot incarca si asta nu e bine happy