| EdiT a întrebat:

Buna TPU.Deci de cateva zile am o problema.Am citit undeva ca e din cauza ca [,] calculatoarele din ziua de azi sunt facute sa nu se auda zgomotul ventilatorului. OK Dar de cateva zile daca il las pornit mai mult de vreo 4 ore (am niste musafiri si au un copil mic si se mai joaca si el) m-i se restarteaza calculatorul si simt la ventilator ca da aer cald cald. Aveti vreo idee trebuie curatat sa functioneze mai bine? Ceva orice

Multumesc FUNDA

6 răspunsuri:
| CapitanuSemafor a răspuns:

Daca poti, cumpara altul nou. Unul o idee mai bun, racirea va fi mai buna si va fi curat ani de zilewinking

| spxinsane a răspuns:

Bună,

Cel mai simplu mod de a curăţa pc-ul de praf este să deconectezi toate cablurile, desfaci carcasa, mergi undeva unde este mult aer şi să nu deranjeze pe nimeni praful şi sufli bine pe la ventilaorul de pe procesor, la radiatorul de sub el, la vetilatoril de la placa video şi dacă este cazul suflă şi la sursă.
Eu unul trebuie să îmi curăt pc-ul de praf aproape lunar pentru că adună foarte repede şi nu mai merge bine.

O zi plăcută

| alinae a răspuns:

S-ar putea ca ventilatorul sa aiba praf.Si mie mi s-a intampalt l-a fel. Tata l-a dezmontat, l-a curatat si a mers chiar ok.Eu il tin toata ziua aprins. Sper ca te-am ajutat.

P.S. Daca nu e de la praf, poti chema pe cineva cu experienta sau sa il duci la reparat.

| EdiT explică:

Brutus90 sa stii ca am calculator nou il am de 10 luni

| EdiT explică:

Multumesc de sfaturi l-am curatat si merge ok big grin

| SpEed07 a răspuns:

Mda,ai putea sa-l mai cureti, ca si din cauza de la praf se supra-incalzeste radiatorul!