| IoNuTz96 a întrebat:

Desi am o placa video de 512 MB si 128 biti integrata pe palca de baza de la Intel, nu inteleg de ce unele jocuri care cer cerinte grafice mari merg sacadat chiar si pe low detail. Ori e din cauza ca e integrata si nu isi ia destula memorie din rami, ori e ceva defect? Mentionez ca driverul este instalat corect. Daca e vorba de memorie, cum fac sa bag mai multi MB din rami pe ea? pentru ca din Bios nu pot ca nu imi apare optiunea.Ma puteti ajuta? Dau funda! Mai mentionez ca am 4 GB rami si procesor dual core de 2, 4 ghz. Uitati si un SS de la GPU-z http://tinypic.com/view.php?pic=28srojm&s=6 Multumesc. (Am cautat mai bine in bios si am gasit asta http://tinypic.com/view.php?pic=2a0jq8h&s=6 dar din pacate imi apare cu negru si nu pot sa modific de la 64, ce sa fac? :( )

10 răspunsuri:
| MikeAlexis a răspuns:

Intel HD cat? 2000, 3000, 2500. Nu ai cum sa obtii performanta cu o grafica integrata. Sunt si exceptii unde un i5(HD4000) cu 6GB ruleaza fluent Battlefield 3 pe rezolutie 1024* setari low-medium

| IoNuTz96 explică (pentru MikeAlexis):

Cum adica Intel hd cat? Am mobile Intel(r) series express chipset family

| MikeAlexis a răspuns (pentru IoNuTz96):

Ai cumva procesor din serile i3,? sau pur si simplu este vreun procesor din serile T? Ex:T4300.

| IoNuTz96 explică (pentru MikeAlexis):

T4300 dual core

| MikeAlexis a răspuns (pentru IoNuTz96):

Deci ai un laptop cu un proceso de tehnologie de fabricatie veche (asta nu conteaza), bun pentru office, 720p si ceva joculete. La ce te asteptai de la placa video integrata? vrei sa fie ca performanta egala cu o placa video dedicata?

| IoNuTz96 explică (pentru MikeAlexis):

Da! pentru ca nu vad diferenta intre dedicata si integrata, adica cea integrata poate fi tot de 128 biti si 512 MB si cea dedicata la fel tot de 128 biti si 512 MB doar ca cea dedicata are memorie proprie iar cea integrata isi ia din rami, deci care e diferenta?

| MikeAlexis a răspuns (pentru IoNuTz96):

Diferenta este de latime de banda, de memorie propie rapida (GDDR5),de frecventa procesorului placii video, de BUS-u memoriei, de suportul DirectX-ului, si de tehnologie. ( PhysX.sau GPU Boost de exemplu.)

| MikeAlexis a răspuns (pentru IoNuTz96):

Uite cum se comporta Battlefield 3 pe un sistem mult mai performant decat al tau https://www.youtube.com/watch?v=AxeKi3Z2yEY cu i5-2410M,HD3000

| buzucan a răspuns:

Http://recomandare.info/placa-video-sfaturi-de-achizitie.html eu zic sa citesti aici ca sa-ti faci o idee, mai sunt cateva articole pe acolo pe care ar trebui sa le citesti ca sa iti rezolvi problema.

| tr3ig a răspuns:

Copilu ce ai tu este laptop iar placa video de zici tu de ia ca este de 512 pe care nu stiu unde ii vezi tu ca eu nu ii vad in poza asta sunte de fapt ramii maximi pe care ii poate aloca placa video a ta.

ca sa intelegi mai bine o sa iti explic in felul urmator:

si eu am pe al meu o placa video asemanatoare cu a ta, numai ca este de 1Gb de rami, asta nu inseamna ca ia este de 1Gb de rami inseamna ca ia este de 64de Mb si trage din ramii la calc pana la 1Gb pentru cerintele minime ale jocurilor sau programe.

la fel e si la tine este de 64 dar trage pana la 512 maxim din cerintele minime ale jocurilor pe care le joci tu. sper sa fi inteles ce zisei. si nu ai cum sa maresti puterea asa este ea.