| VampyYuki a întrebat:

Imi puteti spune va rog ce se intampla cu contul meu de facebook? Am observat o aplicatie pe care o foloseau niste prieteni ca sa vada cine le-a vizitat profilul. Si m-am gandit sa incerc si eu. Se numeste Profile View Tracker. Si a trebuit sa tastez tot felul de combinatii ciudate ca: Ctrl+W, Ctrl+C si Ctrl+V. Apoi pentru. nu stiu ce confirmare trebuia sa mai pun Ctrl+... Nu mai stiu cum era da ma rog...Si de atunci mi se tot deconecteaza facebook-ul singur cam din 2 in 2 min. Si imi spune ca pentru. a continua trebuie sa ma conectez. Ii dau connect iar apoi apar un sir de ferestre la care trebuie sa dau "continue", ca is de acord si nu stiu mai ce.Prima data imi zice: "Keep your account free to spam". Si de acolo tot felul. Imi spuneti va rog ce se intampla? Dau funda.Va rog mult!

Răspuns Câştigător
| carhartt a răspuns:

Intrând pe acea aplicaţie, ai luat un virus foarte periculos şi foarte viral. În momentul acesta, cineva îţi cunoaşte parola de la Facebook şi îţi intră în permanenţă pe cont.
Singura soluţie pe care o ai este să reinstalezi Windowsul cât mai rapid şi dupa aia să schimbi parola.
Încearcă să nu te conectezi şi pe alte conturi ( gen TPU care deja ai făcut-o ) pentru că s-ar putea să fie un keylogger în tot calculatorul şi nu doar în reţeaua facebook-ului.

| untu a răspuns (pentru carhartt):

Ati avut dreptate am incercat si eu sa deschid aceasta aplicatie si nu am reusit pentru calculaturul meu a intrerrupt si blocat ai mi-a lasat pagina alba cu anuntul ca nu se poate conecta! Mai tarziu am scanat-o calaculatorul cu antivirusul, pe scanarea completa si am gasit-o doua amenintari virale periculoase si am eliminat imediat1

| carhartt a răspuns (pentru untu):

O fundă ar fi bine venită! big grin

| VampyYuki explică (pentru carhartt):

Multumesc mult pentru. raspunsurile date! Am scanat laptopul cu antivirusul si nu a detectat nimic...Eu zic ca e ok adica nu stiu dar, in orice caz multumesc inca o data, o sa tin minte ca pe viitor sa nu mai accesez aplicatii de genulwinking

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa stii ca am incercat si eu asta.Am tastat si eu.Dar vad ca merge bine facebook.Cred ca totusi nu am mers pana la capat.Un prieten postase chestia asta(linkul) ca si cum i-as fi vizitat profilul.Mi-am dat seama ca e teapa.Nu ii mai vizitasem profilul de anul trecut prin vara.Solutia cred ca este cea spusa mai devreme de carhartt.

| untu a răspuns (pentru darrio2007):

Dar nu stii ce a intrat in calaculatorul tau si nu ai scanat cu antivirusul tau! Eu am gasit 3 amenintari si doua amenintari virale!

| darrio2007 a răspuns (pentru untu):

Sa stii ca nu am scanat.Si iti spun sincer ca laptopul meu functioneaza normal ca si pana acum.Tu poate nu ai mai facut demult scanare cu antivirusul.Ce ai gasit la scanare nu este obligatoriu sa fie de la acea aplicatie de pe facebook.