| P3trutz a întrebat:

in legatura cu tratatul ACTA, cand intra in vigoare acest tratat, adica cand se activeaza cenzura la net, sau daca s-a pus in aplicare deja... Ofer fundita la cel care imi da raspunsul!

6 răspunsuri:
| BlEetT a răspuns:

Inca nu s-a stabilit nimic!
ACTA nu a intrat in vigoare si nici nu v-a intrahappy
Nu vezi la stiri? toti oamenii ies in strada si prostesteaza.toti sutem anti ACTA.Parearea mea! imi pare bine daca te-am ajutatbig grin

| SLXNRO a răspuns:

Din cate stiu eu ACTA este inca in stadiul de votare, de aia sunt si protestele pe strazi.

| andrey2012 a răspuns:

Verdictul final se va da in iunie de catre Parlamentul European care va avea ultimul cuvant.Multi spun ca nu se va aproba(lucru pe care mi-l doresc si eu)insa acest tratat ascunde foarte multe interese ale unor oameni puternici(financiar vorbind)care nu se vor lasa pana aceasta porcarie de tratat nu isi va atinge scopul! Deci, sa speram ca toate protestele si petitiile semnate vor avea efect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://creativemonkeyz.com/roboti/robotzi-s02-ep-special-acta/
:) poate nu va intra in vigoare.

| virusake a răspuns:

Asta cred ca e cea mai buna explicatie:
http://creativemonkeyz.com/roboti/robotzi-s02-ep-special-acta/

Internetul e singurul loc cu adevarat liber si daca or sa-l ingradeasca si pe asta, cred ca o sa avem miscari de strada urate de tot.
Intr-o proportie mai mare sau mai mica, toti suntem dependenti de el si astfel de masuri or sa fie in defavoarea tuturor, castigate or sa fie doar marile companii din domeniu.

E o prostie din toate punctele de vedere si nu o sa opreasca pirateria, ci o sa ne impinga spre metode rudimentare.
Or sa apara iar tiganusii aia care cumpara un cd de muzica sau un film si incep sa il multiplice.
Multi or sa spuna "trebuie sa platest 100 de euro pe licena de windows? Il dau naibii... " si o sa stea pe o tableta cu android la care nu platesc nimic, iar pe desktop trec pe linux. :)

Sincer sa fiu, am 4 sisteme in casa, dintre care pentru doua platesc licenta. Daca o sa intre in vigoare porcaria asta, o sa fac ce scrie mai sus.
Multi producatori de software spun ca e mai profitabila pirateria decat lipsa ei. Eu cred ca asta ar trebui sa ne puna pe ganduri. :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt entităţi care nu vor permite ca ACTA să intre în vigoare, entităţi care trăiesc din modul în care sunt lucrurile acum. Printre ele, Facebook, Twitter, Google, Microsoft. Aş vrea să Bill Gates ce spune când cota sistemului său de operare va scădea drastic după ce lumea va trece, în câteva zile de la adoptarea ACTA, pe sisteme open-source, adică diferite distribuţii de Linux.