| euAnonim100 a întrebat:

TPU.ro!

Am si eu o intrebare: Ce se intampla daca suni de pe un telefon cu 2G pe unul cu 3G sau invers?
Se poate suna? Calitatea apelului va fi la fel, sau nu? Vreau mai multe detalii despre chestiile astea!

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

1. Nu se intampla nimic important cand suni de pe 2G pe 3G sau invers in afara de calitatea sunetului unde in 3G este mai buna uneori.Alteori cand este traficul aglomerat nici nu se observa diferenta.
2. Da se poate suna fara probleme in ambele sensuri.
3. Calitatea difera, la 3G fiind mai buna datorita codecurilor audio folosite AMR 4.75 Kbps (2G)

3 răspunsuri:
| Blamely a răspuns:

Bine înțeles că e la fel, n-are nici o treabă.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

E vorba de semnal.Si intr-o oarecare masura si de calitatea convorbirii.

| biostar7 a răspuns:

Da se poate suna de pe un telefon cu 2G pe unul cu 3G, calitatea apelului este afectata doar de nivelul semnalului.Bafta!