| Vieru_Raluca_1997 a întrebat:

Sa zicem ca am 2 calculatoare si am Facebook pe amandoua. Daca blochez o persoana pe unul apare blocata si pe celalat?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Depinde, dacă este același cont da, dacă nu este același cont, nu. Facebook nu tine cont de calculatorul de pe care îți accesezi tu contul în situația asta.

2 răspunsuri:
| JesseH a răspuns:

Ca să înțelegi cum funcționează treaba:
- Facebook are o bază de date cu utilizatorii, cu toate datele lor, cu tot conținutul postat etc.
- dispozitivul (telefon, tabletă, laptop etc.) cu care accesezi Facebook e doar o portiță că către baza de date
- tot ce lucrezi se salvează în baza de date și e disponibil pentru toți cei care au permisiunea să acceseze conținutul (prieteni, abonați, anonimi)

Hai să ne imaginăm cum ar fi dacă informațiile s-ar salva la tine pe calculator:
- deschide un friend de-al tău calculatorul lui: nu știe nimic despre tine
- deschizi tu telefonul: nu știi nimic despre prietenii tăi
- pui o poză, o vezi doar tu
- vrei să o vadă și alții: o copiezi pe ceva și mergi la fiecare acasă pe rând: hai să vezi noua mea poză de profil

Aia ar fi socializare, right? laughing

Deci, da. Faptul că blochezi o persoană înseamnă că lista ta neagră se modifică și se salvează în baza de date. Indiferent de unde accesezi Facebook, acea listă cu persoane nedorite va fi la zi.

| Rockett a răspuns:

Da, normal in condiitile in care esti conectata cu acelasi cont pe 2 dispozitive fie ele calculatoare sau telefoane etc.