| tonyc7 a întrebat:

Buna, TPU. Va rog sa ma ajutati si pe mine ce setare trebuie sa fac atunci cand scriu ceva in coloana unui tabel Microsoft Word iar scrisul textului, in loc sa se duca pe randul urmator de jos, dispare dincolo de linia de margine a tabelului.
Dau funda cui imi da raspunsul ajutator.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Trebuie sa verifici daca e activata optiunea Fixed Column width, ca latimea celulei sa nu se mareasca in functie de textul introdus in celula (pentru asta, trebuie sa selectezi tabelul in intregime, apoi click dreapta fie pe textele din el, fie pe patratul din fata lui (stanga sus))

https://imgur.com/wvVccSx

De wrap ar trebui sa se ocupe apoi programul, in cadrul tabelului.

(In Excel e putin altfel, acolo exista un buton/comanda pentru wrap (trecere pe rand nou cand e depasita latimea celulei), in Word nu)

| tonyc7 explică (pentru NLS):

Ms mult, stai sa vad ce o sa iasa... De Excel nu am nevoie, doar cu Word lucrez

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Pentru a rezolva problema în care textul dvs. dispare dincolo de marginea tabelului în Microsoft Word, trebuie să vă asigurați că opțiunea "Încadrare la margine" este activată pentru celula tabelului în care scrieți.

Pentru a face acest lucru:

Selectați celula din tabelul în care doriți să scrieți textul.
Accesați fila "Layout" din meniul "Table Tools" din partea de sus a ecranului.
În grupul "Cell Size", apăsați pe butonul "Properties".
În fereastra "Table Cell Properties", mergeți la fila "Text Wrapping" și asigurați-vă că opțiunea "Around" este selectată în meniul "Text Wrapping" și că opțiunea "Încadrare la margine" este bifată în caseta de verificare din partea de jos a ferestrei.
Apăsați pe butonul "OK" pentru a salva setările.
După ce ați activat opțiunea "Încadrare la margine", textul dvs. ar trebui să se încadreze corespunzător în celula tabelului și să se ducă pe randul următor atunci când ajunge la sfârșitul rândului.