| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa achiziționez un aparat de fotografiat bun. Care sunt niste branduri bune? Caut ceva calitativ.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Uită-te pe stînga la lista cu branduri

https://www.emag.ro/aparate-foto-mirrorless/c

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aha... Si eu vreau ceva de taiat bun. Nu conteaza ca e lemn, sticla, paine, carne sau marmura. Eu vreau ceva bun de taiat.
Nici bugetul nu conteaza, probabil la 400 de lei iei ceva "bun", de nu mai poti. Alea profesionale, la 2500 de lei cred ca sunt "low cost".

| Wr3nch a răspuns:

Calitate gasesti, depinde ce buget ai si ce vrei sa pozezi.

| NLS a răspuns:

Canon,
Nikon,
Sony,
Panasonic (doar daca e vorba despre un anumit DSLR, la celelalte tipuri de aparate nu e cazul sa te incurci cu ei, ai atatea variante bune de la celelalte 3 branduri)

Exista aparate de tip
+++compact (numite si sapuniere) (de cele mai multe ori o cutiuta dreptunghiulara, fara grip si cu putine functii, senzor mic)

+++bridge (au grip, au senzor mai mare, si mai multe functii si reglaje)

+++DSLR (la inceput din aceasta clasa faceau parte in special aparatele profesionale, acum oferta s-a extins si exista DSLR pentru aproape orice buzunar si situatie)
Daca nu dispui de un buget foarte mare, trebuie sa te uiti la "DSLR entry level"

+++mirrorless (sunt utile in special pentru fotografie in rafala, adica la o apasare de buton se realizeaza automat mai multe cadre, si astfel ai ocazia sa prinzi cadrul perfect. Sunt utile pentru fotojurnalism si fotografie sport, dar si wildlife, atunci cand nu e pericol sa te apropii de subiect)

Acum, intrebarile, caci vad ca esti cam zgarcita:

1. Bugetul maxim de care dispui?

2. Un aparat bun gasesti si la 1000 RON, iar un aparat slab si la 4000 RON.
Diferenta e felul in care il folosesti, adica ce fel de cadre doresti sa tragi si asteptarile pe care le ai.

3. Ce fel de cadre doresti sa tragi: JPEG sau RAW?
Diferenta e marimea fisierelor si faptul ca fisierele RAW se pot edita foarte bine ulterior in programe de editare foto.

4. Doresti sa si filmeze bine sau acceptabil?
Ajunge filmat FullHD sau doresti si rezolutie 4K?

5. Greutatea conteaza? Aparatele de calitate sunt grele.
Mirrorlessurile sunt mai usoare, dar nu ofera CHIAR aceeasi calitate (oricum, una foarte apropiata)

6. E un hobby, doresti sa tragi cadre mai bune pentru albumul personal, sau pentru un blog personal, sau doresti sa faci o ocupatie din asta?

7. Fotografie de calitate in conditii de lumina scazuta te intereseaza (seara, la apus, la rasarit, in interioare slab iluminate)? In acest caz acest sport devine FOARTE scump

8. Cunosti ce inseamna si ce presupune deschiderea diafragmei, distanta de focalizare, timp de expunere, sensibilitate ISO, sau balans de alb?

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns:

Aparate bune gasesti pe site-uri profesioniste.Chiar daca nu are legatura cu intrebarea, vreau doar sa iti spun sa nu uiti ca pe cat de important e aparatul foto, pe atat de folositoare e editarea.

Un fotograf profesionist mi-a zis ca daca esti bun, poti face o fotografie si cu un aparat normal si poza o editezi astfel incat sa arate realitatea.

Răspuns utilizator avertizat
| DoctorWh0 a răspuns:

Mai multe detalii?
Buget? Vrei sa faci vlogging cu el sau doar fotografii?
Vrei sa ii poți schimba obiectivele?

| Alex1929386543 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Vreau doar fotografii, doar pentru a imortaliza evenimente deosebite si viitoare excursii

| NLS a răspuns (pentru Alex1929386543):

Si bugetul de care dispui?

| Alex1929386543 a răspuns (pentru NLS):

Aproximativ 2000 de lei

| NLS a răspuns (pentru Alex1929386543):

Daca ai fix 2000 RON, si doresti un aparat ceva mai usurel
, singura varianta ar fi acest Mirrorless de la Sony.

Are senzorul mai mare decat Canon M100, competitorul lui direct, si datorita acestui fapt, vei putea obtine cadre mai bune, fara prea mult zgomot (purici).

https://www.emag.ro/......DX04RBBBM/

Daca nu te deranjeaza greutatea, si nu dispui de 2000 RON, poti lua acest DSLR entry level.
Niciuna dintre variante nu te va ajuta prea mult pe timp de noapte sau in lumina scazuta.
Poti folosi blitzul, desigur, insa in anumite conditii nu e suficient.

Pentru un obiectiv adecvat cu f/numer mic, trebuie sa scoti din buzunar minim 270-300 euro (doar pentru obiectiv, si aparatul mai costa minim 1100-1200 RON)

https://www.emag.ro/......DS0YDFBBM/

Pentru oricare dintre ele, vei avea nevoie de un card SD,
sau microSD cu adaptor SD.

Recomand minim standardul V10, preferabil V30, si 64 GB.
****Cardurile NU sunt de la Flanco, ci de la alt magazin.

https://www.emag.ro/......DJWVY4BBM/

E cam scump, dar suficient de rapid incat sa il poti folosi pentru filmat 4K. (insa NU pe aceste aparate, NICIUNUL nu filmeaza in 2K sau 4K! )

Alternativ, acest Kingston, are viteze decente

https://www.emag.ro/......D7VHDSBBM/

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Alex1929386543):

Olympus OM-D E-M10 Mark II. Aparatul este Mirrorless, deci este mic si face mult mai putina galagie comparat cu un DSLR. 11 poze pe secunda, 1080p 60fps. Bateria nu cred ca tine foarte mult, si are "doar" 16mp dar overall e un aparat ok. Vine cu un obiectiv 14-42mm, adica destul de wide(14mm) si poate merge pana la 42mm. La 14mm poti selecta f 3.5, adica poti face poze cu blur foarte fain.
Aici trebuie specificat ca senzorul este MFT(micro four thirds). Acesta este un senzor mic, mai mic de cat APS-C. Asta inseamna ca daca vrei sa cumperi obiective pe viitor, trebuie sa ai grija la ce cumperi. Un 50mm pentru full frame sau chiar APS-C nu va produce aceleasi rezultate pe MFT!
https://www.f64.ro/olympus-om-d-e-m10-mark-ii-black-ez-m1442-iir-black/p

Sony a6000
https://www.f64.ro/......i-si-nfc/p
Tot mirrorless, de data asta Sony. Vine cu un obiectiv 16-50mm, adica destul de wide(16mm) si 50mm este bun pentru portrete. Are wi-fi, NFC, nu cred ca rezista la apa, tot 11fps, tot 1080p 60fps, dar de data asta ai acces la gama variata de obiective Sony. Senzorul este APS-C de data aceasta, deci mai mare decat cel al Olympus-ului, insa mai mic decat un Full Frame. Iarasi, un 50mm pentru Full Frame nu va produce aceleasi rezultate pe APS-C.
Ambele aparate au EVF (electronic view finder, gaura prin care te uiti sa vezi ceea ce ai sa pozezi), deci ceea ce vezi prin el va fi aprox. ceea ce vei vedea dupa pe PC.
Daca vrei DSLR (mai mare decat Mirrorless, mai galagios), Nikon d5600, Canon EOS 800D/4000D/200D daca gasesti (4000D este mult mai ieftin, insa are montura pentru obiectiv din plastic, deci este posibil sa se strice mai repede decat o montura din metal).