| Darjan_Darius_1994 a întrebat:

vreau sa fac o farsă și aș vrea sa fac un aparat care "pișcă" (curentează).
Am desfăcut unul în trecut, din acela care are forma de gumă de mestecat și știu că avea doar baterii, mai exact 3 din acelea mici, in forma de năsturel și un condensator.
Ideea este că ei nu prea știu cum se leagă un condensator și aș vrea să știu cum să îl pun. O schiță ar fi buna dar și explicat detaliat este ok. Și de cat este condensatorul (V, f).
Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde pe ce parte a corpului vrei se "piste".
O baterie de 3-4V deja pisca putin, daca atingi la limba cei doi poli ( + si - ).
Daca vrei sa piste pielea de pe restul corpului, atunci este nevoie de tensiune mai mare (cateva sute sau mii de Volti), dar la amperaj foarte redus (mai mic de 10 microamperi). Pentru asta insa nu e nevoie doar o baterie si un condensator, ci este nevoie de un circuit electronic special (generator de inalta frecventa), cu limitare de curent (pentru a nu fi mortal).