| oDoddeX a întrebat:

Vreau sa-mi configurez un calculator dar nu gasesc o placa de baza compatibila la ce ma intind
Iata ce vreau eu:
GPU: Radeon HD 4850
CPU: Intel Core™ i3 i3-550 3.20 GHz
RAM: 4 GB (Kingmax)
HDD: Toshiba 500GB 5400rpm
Daca ma poate ajuta cineva sa gasesc o placa de baza buna dar mai ieftina asa (bugetul meu este de 1500 lei)
sau daca aveti imbunatatiri la ce am ales eu ii raman indatorat!
Multumesc anticipat!
Dau si funda sa nu credeti ca uitwinking.

Răspuns Câştigător
| Minks a răspuns:

Fii atent, cauta un hard SH, si unul de 320GB e suficient. Ar trebui sa mai salvezi 150 ron cel putin, de asemenea ai putea sa faci o mica economie si la placa video, sau sa cauti tot una SH, poti gasi serii mai noi la preturi acceptabile. Asa impaci si capra si varza. In bugetul asta, trebuie sa faci un compromis, undeva. Nu recomand sa il faci la hard sau la sursa.

28 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Ai nevoie de orice placa de baza cu socket 1156. Ai grija sa alegi memorie ram DDR3. Hard-ul ala o sa fie cam lent data fiind rotatia, dar asta e, s-au scumpit din cauza producatorilor.

| Dezinteres a răspuns (pentru Minks):

Cam ffff lent.o sa tina tot sistemul pe loc.

| oDoddeX explică (pentru Dezinteres):

Aha. ok mersi

| Minks a răspuns (pentru Dezinteres):

Dat fiind faptul ca are un buget limitat, trebuie sa sacrifice de undeva.

PS: Nu ne-ai specificat ce sursa ai ales. Sper sa nu fie vreo pocnitoare Delux.

| Dezinteres a răspuns (pentru Minks):

Ai dreptate dar mai bine un spinpoint f3 second-hand decat un Toshiba nou.
Sursa sper sa mergi cel putin pe un rasurbo.Nu este scumpa si iti tine sistemul asta. ( varianta de 550w)

| oDoddeX explică (pentru Minks):

straight face am uitat de sursa... x(

| Minks a răspuns (pentru oDoddeX):

Deasemenea poti incerca sa cumperi ceva pe AMD, sunt foarte buni in situatiile in care exista bugete limitate. Ai putea gasi un kit MOBO+procesor Quad la preturi acceptabile. Trebuie doar sa fi atent.

| Minks a răspuns (pentru oDoddeX):

Carcasa aia e minuscula, nu as baga in ea un i3+ HD 4850 nici sa ma impusti, mai bine le-as tine insirate pe birou decat sa le chinui in halul asta.

| oDoddeX explică (pentru Minks):

Ok sa o iau cu inceputu am uitat sa mentionez ca il vreau gaming...

| Minks a răspuns (pentru oDoddeX):

Uita-te la recomandarile colegului de mai sus, sunt cele mai bune raportate la acest buget. Ti-am spus, de undeva trebuie sa sacrifici. Nu poti sa pastrezi eventual hard-ul de la PC-ul actual, apoi sa faci un upgrade la el, cand poate o sa se ieftineasca? Hard-ul e problema majora, deoarece pretul deja a dat-o in derizoriu, fiind exagerat de mare raportat la lunile trecute (dublu, chiar).

| Dezinteres a răspuns (pentru oDoddeX):

Ok.dar trebuie sa exista o balanta intre componente. Gaming nu inseamna numai placa grafica.Degeaba iti pui un procesor bun daca hdd-ul iti caraie.Pentru un sistem gaming sursa este extremmmmm de importanta. Citeste mai sus exemplele de sisteme pe care ti le-am dat eu.Cum a spus si minks pentru un sistem cu buget micut...mergi pe amd.
O zi linistita

| oDoddeX explică (pentru Minks):

Pai HDD de acum ii de 100Gb...
Sistemul meu de acum e mic...
Pentium 4 3. 0GHz
1.5 ram
ATI radeon Asus extreme 550 parca.

| oDoddeX explică (pentru Dezinteres):

Ok mersi ^^

| Dezinteres a răspuns (pentru Minks):

La hdd mai bine merge pe varianta de second cu proba.450 ron un 500gb deja e hotie.Am luat in noiembrie ( parca ) cu 180-190 ron.

| Minks a răspuns (pentru oDoddeX):

Eu as zice sa apelezi la piata SH pentru hard. In rest, configuratiile colegului "Dezinteres" sunt cele mai bune. Nu merita sa cumperi un hard de 500 GB la 5400 din cauza faptului ca o sa fie foarte lent (timpi de incarcare mari, probabil si lag in jocuri - e posibil sa iti fragmenteze si imaginea). Faci cum vrei.

| oDoddeX explică (pentru Dezinteres):

Multumesc happy

| Minks a răspuns (pentru oDoddeX):

Mersi pentru recunostinta, si colegul Dezinteres merita laude, a facut recomandari pertinente, in favoarea ta. Spor la configurarea PC-ului, suntem aici daca mai ai nelamuriri.

| Dezinteres a răspuns (pentru oDoddeX):

Placerea este a "noastra". Vezi pe forumurile mari (softpedia, computergames) si urmareste piata 2-3 zile.Gasesti componente f bune la preturi accesibile. Testarea unui hdd second iti ia maxim jumatate de ora ( un smart si un format full iti dau destule informatii ) si asa nu dai 1/3 din bani doar pe hdd.
O zi linistita

| oDoddeX explică (pentru Dezinteres):

Pacat ca sunt junior nu pot sa iti evaluaez raspunsurile sad

| Dezinteres a răspuns (pentru Minks):

Iti multumesc, la fel si tie Minks happy

| Dezinteres a răspuns (pentru oDoddeX):

Stai linistit happy Placerea este de partea mea happy
O Zi linistita

| Minks a răspuns (pentru oDoddeX):

Fii atent, cauta un hard SH, si unul de 320GB e suficient. Ar trebui sa mai salvezi 150 ron cel putin, de asemenea ai putea sa faci o mica economie si la placa video, sau sa cauti tot una SH, poti gasi serii mai noi la preturi acceptabile. Asa impaci si capra si varza. In bugetul asta, trebuie sa faci un compromis, undeva. Nu recomand sa il faci la hard sau la sursa.

| Dezinteres a răspuns:

Repede de tot schimba hdd-ul ala! Neaparat un hdd cu 7200rpm si cu un buffer cat mai mare.De preferinta Samsung, western, seagate etc

| skama18 a răspuns:

Nu cred ca iti ajung banii...ia-ti un pc facut. cu un procesor bun, iti sugerez asta http://www.emag.ro/......tarter-one si cu bani ramasi iti iei o placa video 2 gb rami.si cred ca iti ramane si de hdd.

| Dezinteres a răspuns (pentru skama18):

Tu glumesti nu? macar ai idee ce inseamna componentele alea? lol

| Minks a răspuns (pentru skama18):

O recomandare mai proasta ca asta nu puteai sa faci, scuza-ma ca iti zic. Il pui sa isi ia un procesor uzat moral inca de acum 4 ani, probabil cu o sursa no name.