| emega a întrebat:

Vreau sa va intreb care e treaba cu defragmentarea. Am un Hp dv7 cu hard-ul de 320gb. Am ocupat in jur de 200 de gb si zilele trecute m-am gandit sa-l defragmentez. Problema e ca dureaza extrem de mult. Acum doua zile l-am lasat 10 ore si in final am inchis laptopul, iar astazi m-am gandit sa incerc din nou si pana acum dureaza de 2 ore frustrated. Stiu de la prieteni ca la ei nu dureaza niciodata mai mult de 2 ore. M-am gandit ca poate e din cauza ca am ocupat destul de mult spatiu sau laptopul meu s-a tampit.
Ce ma enerveaza cel mai mult e ca merge greu. Am mai schimbat setarile, nu mai e setat pentru "best appearence", ci undeva intre asta si best performance. Se tot blocheaza si mai ca imi vine sa-l arunc pe geam straight face.
Am auzit ca mai sunt si alte programe de defragmentare, dar m-am gandit sa va intreb inainte sa incerc eu.
Pupici si astept un raspuns bun, dau funda, vot, tot ce vreti voi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista Defraggler, merge cu mult mai repede. Iti recomand ca, inainte de defragmentare, sa dai o curatare cu CCleaner. Ambele aceste programe sunt de la Piriform.com si sunt gratuite. Numai bine!

3 răspunsuri:
| stanly7 a răspuns:

Poti folosi un screensaver
http://www.auslogics.com/en/software/disk-defrag-screen-saver/
care face asta pentru tine cand porneste screensaverul.

| aLiaLi a răspuns:

Defragmentarea poate dura tat de mult pentru ca o faci extrem de rar, sau nu ai facut-o niciodata, iar HDD-ul tau a acumulat un numar extrem de mare de erori, care vor fi rezolvate destul de greu, lasa-l si tu o noapte deschis, si vezi dimineata ce rezultate ai, la urma urmei e laptop, nu consuma foarte multhappy Numai bine!

| bogdyi a răspuns:

Ce procesor are amd ori Intel, ca se blocheaza ca se incinge procesorul