| Danut933 a întrebat:

Vreau sa iau o sursa de memorie externa pentru a-mi pastra fisierele din laptop in siguranta.Ce sa aleg dintre hard disk extern si stick usb?
P.S Imi trebuie un dispozitiv cu memorie mare pentru a mai pune si alte fisiere in viitor.

Răspuns Câştigător
| Alin1009 a răspuns:

Pai eu te sfatuiesc sa-ti iei un hard disk extern dar acesta este mai sensibil la socuri ca are si componente mecanice, asa ca cea mai buna alegere zic eu este un hdd extern in care vei face raid1 sau mirror writing, te sfatuiesc sa te documentez despre asta. Raid1 este un mod de scriere, adica iti imparte spatiul in 2 si cand spre exemplu pui un fisier pe hdd acesta il va scrie in 2 parti, dar tie iti va fi afisata doar 1 fisier, in caz de se avariaza platanul intr-un loc, fisierul tau poate fi citit fara nici o problema din cealalta parte.Astfel fisierele tale vor fi in maxima siguranta

3 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai pentru memorie mare iti recomand un hdd extern (ca marca WD mi se par cele mai bune), pentru viteza si portabilitate recomand un stick (insa si capacitatea este mai mica si costul/GB este mai mare)

| Vasiler1997 a răspuns:

Ai windows preinstalat pe laptop?