| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor vreau sa imi creez o mica"afacere" un mic magazin oline care sa contina mici spoturi publicitare la produsele vandute exp AVON sau produse confectionate de mine exp mici tablouri pentru decor interior. Vreau sa imi creez singura un site de la A la Z dar o mare problema buget 0 pentru aceasta afacere, intrebarile mele sunt:

Dupa ce creez acest site il pot incarca gratis pe net sau trebuie sa platesc gazduire site?

Dar daca imi creez singura un server?

Daca imi creez un site gratis pe site-ri gen http://www.webgarden.ro/ pot posta gratis spoturi pubicitare sau trebuie sa platesc pentru fiecare spot publicitar incarcat? MERSI

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Păi de ce nu încerci să îţi faci un site pe yolla site.com sau pe google sites.Nu văd de ce nu te-ar lăsa, şî ca şi domeniu poţi alege săîţi înregistrezi site-ul pe co.cc care îţi oferă şî un magazin virtual dar numai un an e gratis, dar poţi jongla că după un an te poţi înregistra cu un alt email şi ai rezolvat problema.Domenii gtratis mai sunt şi aici http://www.smartdots.com/ şi adresa site-ului va fi de genul www.site.ce alegi(pro, it, eu, etc). tc sau mai poţi încerca cu ăsta http://www.tipdots.com/ şi la fel ca mai sus numai că va fi cu terminAţia. tp dar motivul pentru care am renunţat la el este că are şî un pop-up ce poate deveni enervant, dar în fereastra aia poţi pune tu ce veri.
A am uitat să menţionez că creerea site-ului va fi on line pe ce ţî-am zis mai sus şî îţi oferă de ex. cei de la yolla şî un subdomeniu gratuit, iar cei de la google nu şî utilizarea lor este gratuită şi nelimitată. Succese şi sper că te-am lămurit puţin.

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Creerea unui server este costisitoare să ştii dar nu atât creerea lui ci mentenanţa. şi eu am vrut să îmi fac un server dar am renunţat din motivul ăsta.

| Alex0194 a răspuns:

Ia vezi tu tutorialul asta cum poti sa-ti faci un magazin online si free

http://www.videotutorial.ro/? p=4066

Este chiar interesant si iti ofera si host si subdomeniu (urmareste numai tutorialul). Daca vrei sa se numeasca www.numealesdetine.ro nu ai sanse free niciunde dar poti face cu asta ceva de genu www.numealesdetine.bytehost32.com sau ma rog mai ai cateva subdomenii de ales parca... Sper sa-ti fi fost de folos raspunsul meu

| Leandro a răspuns:

In mod normal, daca vrei sa vinzi ceva prin magazinul tau online, trebuie sa iti faci un PFA, neplatitor de TVA, care te costa pe la 250 RON. Apo, poti pe www.ucoz.ro poti sa-ti faci site cu domeniu (tip nume.ucoz.ro), unde primesti spatiu nelimitat si gazduire gratuita, aici activezi modulul pentru magazin online, care costa doar 1.99$ pe luna (Aproximativ 6 RON). Mie mi se pare foarte ok solutia lor, cred ca e cea mai accesibila de pe piata! Iti mai iei un domeniu ".com", ".eu" sau ".ro" pe care il parchezi la ucoz pe server. (Primele doua costa pe la 50 RON/an). Per total investitia ar fi: PFA=250 RON, Magazin Online Ucoz, solutia cea mai ieftina (12 luni) = 70 RON, Domeniu.eu = 50 RON (12 luni). Mult succes!

| danteluta a răspuns:

Daca vrei sa vinzi ceva incearca pe okazii.ro sau tizo.ro -eu de acolo am cumparat multe chestii.iti faci cont si vezi tu mai departe cum stau treburile

| stroedaniel13 a răspuns:

Daca vrei sa iti faci un magazin online, ar trebui sa stii de la inceput ce presupune el:

Citeste acest articol: http://www.afaceri-profitabile.com/magazin-online.html

| TaNaNaNaNa a răspuns:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile care mi le-ati dat... daca ar fi fost posibil tuturor le-as fi dat fundita...

| Vodnicear_Valeriu_1998 a răspuns:

Eu recent mi+am facut site+ul meu magazin :) special pentru tablouri, daca vrei intra si vezi http://www.tablouri.md/index.php