| TinKode123 a întrebat:

Vreau sa-mi fac un upgrade la procesor, chestia e ca nu stiu ce procesor suporta placa mea de baza si nici nu gasesc pe net, asta e placa HP Compaq Presario CQ57 Motherboard 646177-001, imi da numai site-uri de unde sa o cumpar, poate puteti sa ma ajutati sa aflu mai multe informatii despre ea.

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

De ce n-ai spus de la inceput ca ai laptop? Nu poti face upgrade de procesor. Si sa spun teoretic daca ai putea, costul upgrade-ului te-ar costa jumatate din valoarea laptopului sau chiar si mai mult!

| bugativeyRO a răspuns:

Ideea e ca daca vei schimba o componenta la un laptop/notebook, vei distruge tot laptop-ul, deoarece acele piese sunt puse acolo ca fiecare sa fie compatibila una cu alta, dand toata performanta posibila. Spre exemplu, cum ai zis tu, daca vrei sa schimbi procesorul, in primul rand ca iti trebuie unul pentru laptop care greu gasesti sa-l cumperi separat ( cel mai probabil second-hand ), in al doilea rand sunt mari sanse sa nu ti-l duca placa de baza daca "cere mai mult" curent decat poate oferi etc. etc.
Mai bine strangi bani si iti faci un desktopwinking

| TinKode123 explică (pentru bugativeyRO):

Stiu asta dar eu voiam daca as putea gasi undeva mai multe detalii despre placa de baza daca suporta un procesor mai mare.