| Gabi125 a întrebat:

Bună ziua, când sunt temperaturi mari afară și în casă frigiderul nu funcționează se dezgheață si congelator si partea de sus
Este no frost
Aveți idee de ce?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

S-a infundat conducta de recirculare a aerului.
Semnul fenomenului este aparitia ghetii in zona superioara, pe grilajul aerisirii.
Metoda de rezolvare este relativ simpla:
1. Se muta tot continutul frigiderului si congelatorului in altele (din vecin).
2. Aparatul se scoate din priza si se lasa la topit /uscat, cu usile larg-deschise, timp de cel putin 2 zile (48 ore).
3. Se repune frigiderul si congelatorul in functiune, dar cu toate ambalajele sterse de umiditate!

| Torrpi a răspuns:

Ce este?