| autodidact a întrebat:

Bună ziua!
Cu riscul de a nu mă face prea bine înțeles. As putea în 6-7 luni să mă inițiez in PHP, CSS, HTML, să pot realiza pagini web? Ce sfaturi și, mai ales, ce manuale, linkuri, tutoriale îmi recomandați? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Limbajele de programare sunt asemanatoare (de invatat) cu limbile (straine).
Asa cum si in invatarea unei limbi straine este nevoie de timp, multa invatare si exersare, si la limbaje de programare evolutia este asemanatoare, insa necesita cunoastere si experienta mult mai precisa (nu se permite nici macar o greseala de un singur caracter).
In 6-7 luni, o limba straina se invata (intensiv) pana la nivelul A1, A2, B1, rareori B2 (conersational), dar exista inca greseli de formulare. La limbaje de programare, in atat timp se invata doar scrierea corecta a unor secvente simple de programe.
Pentru a putea scrie codul corect-functional al unei pagini web mai complex, este nevoie de cativa ani de experienta, intr-un mediu unde lucreaza (si te indruma) programatori cu experienta mult mai mare.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Bula):

Din cata informatica mai stiu si eu la fiecare limbaj de programare există " biblioteci " cu coduri! Chestii facute de alții care se pot insera intr-o aplicatie sau un soft! Cati mai stau sa scrie cod 100 % cand pot folosi biblioteci pentru Chestii de automatizare sau care seamănă mult între ele!? Bine cand este o aplicatie foarte specializată si orientată catre un client unic este altceva!
E ca si cand ai face tu la strung o piesa pentru un motor cand o gasesti in comert o cumperi, o montezi si pleci la drum in juma de ora nu in 2 ore! Poate la alea vechi sa meargă treaba cu facutul la strung!

| goguPatent a răspuns (pentru MistarGoGu):

Daca nu ai scris niciodata cod in vreun limbaj de programare nu ai cum sa intelegi la ce folosesc bibliotecile si nu e chiar floare la ureche sa pui cap la cap apelul unei metode / functii ca sa iti iasa o aplicatie functionala.

| Bula a răspuns (pentru MistarGoGu):

Daca nu ai strung sau nu-l stii folosi, atunci chiar e mai bine sa platesti pentru piesa noua.
Multi platesc chiar si pentru schimbarea rotii, uleiului sau bujiei.
Dar programarea este mai complicata de invatat si folosit decat simpla copiere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In 6-7 luni ai putea sa te initiezi in css si html.

in php care e un limbaj de programare si nu ai deloc nicio baza in programare tind sa cred ca ai nevoie de mai mult timp, sau de 6-7 luni la un program foarte intens.

Pe langa asta mai trebuie sa inveti un framework ceva pentru ca nu mai face nimeni de la zero pagini web in ziua de azi

| Frank51 a răspuns:

Dacă aloci 10 ore pe zi în acele 6 luni și ești foarte inteligent astfel încât înțelegi totul din prima, da. Ai încercat să citești unele chestii și să exersezi? Cum ți se pare?