| Piratuloptezi a întrebat:

Bună ziua! Dacă trimit bani pe Revolut, de la o altă bancă diferită de Revolut, se percep comisioane?

Dar invers, dacă trimit bani de pe Revolut la o altă bancă, tot se percep comisioane?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Pentru partea intai, depinde de cum "trimiti" banii catre Revolut:
- prin OP - e foarte posibil sa ai un comision, citeste-ti conditiile contractuale cu taxele pentru OP-uri la banca de unde emiti OP-ul;
- prin top-up (= ca o plata POS la magazin) - nu exista nici un comision in schimb poate aparea o diferenta de dubla conversie valutara - nu e atat vina bancii cat modul in care e negociat contractul bancii cu procesatorii de plati. Pe scurt, la unele banci top-up in RON la Revolut inseamna ca iei lei din cont si trimiti lei la Revolut iar la alte banci top-up in RON la Revolut inseamna ca iei lei din cont, ii faci EUR (la curs1), ii trimiti la procesatorul de plati care ii face din EUR la loc lei (la curs2) si apoi ajung ca lei la Revolut. Ei bine, diferenta dintre curs1 si curs2 e diferenta de dubla conversie valutara pe care unii o percep (gresit) ca si "comision".

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Pentru partea a doua, citeste aici:

https://www.revolut.com/......y-transfer

| CIaudiu a răspuns:

Depinde. Scrie si in revolut ca se pot percepe taxe de catre banca la cate faci transfer. Mie nu mi s-a perceput.