| mrsecret97 a întrebat:

De cateva zile incerc sa rezolv problema cu tema 'aero', uitandu-ma la filmulete pe YouTube.Toate sunt aproximativ la fel dar eu tot am o problema >--- http://i53.tinypic.com/15hmzrn.png. Uitati-va si spuneti-mi daca pot sa rezolv cumva. Voi cum ati facut?
P. S.: Am Windows 7 Professional.

8 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca te referi la faptul ca ai nota prea mica la ''performance Aero'' atunci schimba Desktopul si palaca video (sau doar driverele in unele cazuri)si scapi de problema! Desktopul tau nu suporta efect aero!

| Dannyjj a răspuns:

Nu îți suportă placa video efectele Aero, driverul de la placa video îl ai instalat?

| Dannyjj a răspuns:

@FemeiadeServiciuTPUro, mai un pic și am vrut să fiu de acord cu tine, dar după notele de la grafica pentru efectele aero și grafica pentru jocuri 3D îți dai seama că are o placă video slabă, degeaba mai instalează pe windows7 WDDM, Windows Display Driver Model(WDDM) se instalează pe sistemele de operare care nu au integrate efectele aero, dar vista si win7 nu mai necesita instalarea acestui driver pentru că au deja aceea grafică aero, doar că lui nu-i suporta placa video acele efecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aero nu e doar o temă, e o interfață grafică pentru Vista și 7, pe mai multe nivele. Tu vrei ultimul nivel, Aero Glass. E simplu. N-ai instalat un driver WDDM pentru placa video sau aceasta nu e compatibilă DirectX9 și Shader Model 2.0
Spune și ce placă video ai! Aero depinde exclusiv de aceasta pentru că este randat/desenat de GPU(mult mai rapid ca CPU-ul, deși procesul DWM ocupă ceva mai mult RAM, performanța sistemului e totuși mai bună... dacă ai de unde da RAM desigur)

Primești nota 1 la grafică(Atât performanța grafică pentru jocuri și aplicații, cât și performanța desktop a Aero) dacă placa video e prea veche/slabă sau dacă n-ai driverul instalat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba nu...să știi că am întâlnit situații în care WinSAT acorda nota 1 datorită lipsei unui driver video(fiind instalat un Standard VGA Display Adapter). Iar la plăci video incompatibile Aero cu driver XDDM(driver model de XP) la fel...nota 1 fără discuție cel puțin la categoria Performanță Aero pentru Desktop.
Pe la începuturile lui Vista, grija ca driverul video să fie compatibil WDDM măcina multă lume! În ziua de azi toate driverele sunt compatibile WDDM pentru Aero(DWM-Desktop Window Manager), desigur pe plăcile cu suport Shader Model 2.0 și DirectX 9. Așadar ori are o placă video foarte veche cu driver XDDM, incompatibil Aero, ori nu e instalat driverul!

| HQMada a răspuns (pentru anonim_4396):

Da asa e crying uf nj ce sa fac

| HQMada a răspuns:

Asa e si la mine crying

| Pwpã_Catalinutza_1994 a răspuns:

Cine ma poate ajuta? as vrea sa stiu cum accelerez placa video?