| Mario837336 a întrebat:

Bună ziua, doresc sa imi cumpar un laptop pentru liceu dar nu numai. M-am gandit la un laptop 2 in 1, adica flexibil 360 si am ales 3 variante, care ar fi cea mai bună si oare este o alegere potrivita? Modelele sunt
1.Laptop 2in1 Pavilion 14 x360, HP, Full HD, Intel Core i5-1235U, 8 GB, 512 GB SSD, 14 inch, Argintiu
2.Laptop 2in1 HP Chromebook x360, 14" FullHD IPS, Intel Pentium Silver N5030, 4GB RAM, 128GB SSD, Chrome OS, Tactil
3.Laptop Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14AHP9 cu procesor AMD Ryzen™ 5 8645HS pana la 5. 0GHz, 14", WUXGA, IPS, Touch, 16GB LPDDR5x, 512GB SSD, AMD Radeon™ 760M Graphics, No OS, Cosmic Blue

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ăla, al 3 lea, e rupere. De curiozitate: cât costa?

| NLS a răspuns:

Al doilea e foarte slab din toate punctele de vedere, nu ar fi trebuit sa apara pe lista.
Nu poti instala programe decat din Google Play pe Chromebook, nici vorba de un program de editare foto sau video mai serios, sau Autocad, daca cumva o sa ai nevoie, mediu de programare, sau orice altceva.

Dintre celelalte 2, mergi cu incredere pe ultimul,
e exact ce trebuie.
Placa video 760M din procesorul AMD e mult peste cea din procesoarele Intel.
Plu RAM dublu,
procesor cu H in nume (performant) nu cu U (economic).

La 2900 RON mi se pare o alegere buna pentru un 360...
(eu nu vad sa fie 2 in 1, are doar ecran rabatabil complet, sau aproape complet)

| mastadont a răspuns:

Pe al 3-lea aș merge și eu. Recent mi-am luat un Lenovo și sunt mulțumit de el, nu am probleme.
Al 2-lea are doar 4 gb ram, nu l-aș lua în considerare.

| AdrianGht a răspuns:

Salutare! Eu as alege fie primul model cu I5, fie ultimul cu Ryzen 5.
Desi sunt fan Intel, modelul nr.3 are si ram mai mult si probabil si placa video este mai ok.
Daca gasesti un model ok pe www.pcgarage.ro, iti las un cod de reducere valabil pentru aproape orice comanda pe site: VU2AATJJ
codul se introduce inainte de finalizarea comenzii in sectiunea cosul meu apasand pe "Ai un voucher, cupon de reducere sau card cadou? Click aici sa-l introduci."

| Mario837336 explică:

Costa 2900 de lei