| autodidact a întrebat:

Bună ziua, In cat timp as putea învăța EXCEL? Nivelul de utilizare urmărit: mediu (intermediar). De asemenea, ce bibliografie (ghiduri) și tehnici recomandați? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Ursulica112 a răspuns:

Pentru nivel basic cred ca îți sunt suficiente câteva săptămâni. Nu încerca cu cărțile pentru ca te vei pierde in detalii și explicatii inutile. Tu ai nevoie de partea practică nu să înveți cum să predai Excel altora. Pe scurt intra pe YouTube și cauta acolo tutoriale Excel pentru începători. După ce ai văzut și ai repetat și tu ce ai văzut acolo intra pe internet și cauta lista funcții Excel și ia fiecare funcție și testează-o. După ce ai făcut asta poți încerca sa înveți lista cu funcții pe de rost.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Excel este un program foarte vast, cu posibilitate de programare interna, care este extrem de greu de invatat complet.
Sunt multi care folosesc Excel de 5-10 ani si tot doar partial il cunosc.

| autodidact explică (pentru Bula):

Am înțeles. Atunci trebuie să nuanțez întrebarea. In aproximativ un an, as putea stăpâni aspectele de bază ale aplicației?

| Bula a răspuns (pentru autodidact):

Nu este o simpla "aplicatie".
Simpla folosire o poti invata relativ usor (completare de campuri).
Programarea insa necesita timp indelungat, cu foarte multe exercitii.
(limbaj de programare Word Basic si extensiile).

| sierra1 a răspuns:

Cinstit vorbind, dacă ești receptiv, in câteva ore!

| mi25 a răspuns:

Ca sa lucrezi in el inveti destul de usor.