| Bogdan8102 a întrebat:

Buna ziua!

La instalarea windowsului 7 ma intreaba pe cati biti, 64 sau 86. In fine pc-ul meu e pe 32 biti, ce ar fi recomandat sa aleg, 64 sau 86?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

32 biti = x86

Instalezi versiunea de windows in functie de cata memorie RAM ai, daca ai sub 4gb bagi pe 32 bit (x86) iar daca ai peste 4gb bagi 64bit (x64)

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai mai mult de 2 gb ram alege 64 biti

| Bogdan8102 explică:

Am 2,5 GB, deci aleg pe x86

| CiocanN a răspuns:

X86 este cel de 32...
Ai aici un site care te poate lamuri
http://windowspc.ro/windows-7-pe-32-biti-x86-sau-pe-64-biti-x64/

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, te intreaba daca vrei pe 64 biti sau pe 32 (sau x86)

Daca ai mai mult de 3Gb ram atunci alege 64

| RAY a răspuns:

Pc ul tau nu te intreaba nimic inca n-am ajuns acolo, pur simplu pe acel dvd ai doua versiuni pe 32/64 bit, tu alegi daca ai pana in 3 gb ram varianta pe 32 de b si sti ca nul upgradezi curand sau 64 daca vrei sal upgrdezi sau ai peste 4 gb ram

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Daca stii ca procesorul tau suporta arhitectura pe 64 de biti, poti instala Windows-ul pe 64. Dar pentru asta iti trebuie minim 2 GB de RAM sau mai mult. Daca nu suporta, instaleaza x86. Dar pe 64 e mai bun.