| alexandero a întrebat:

Buna ziua spuneti-mi si mie pot instala windows fara sa pun Cd sau DvD adica vr sa instalez windows prin stick? se poate si cum tr sa fac la optiuni bootable sticku? cat mai explicit funda funda funda

Răspuns Câştigător
| mitsufball a răspuns:

Ca să instalezi ușor Windows sau Linux folosind un stick de memorie USB, este de preferat să urmezi următorii pași:

Descarci și pornești Universal USB Installer, alegi distribuția dorită, calea către imaginea *.iso, litera corespunzătoare stick-ului de memorie și astfel se creează ușor un stick bootabil cu Windows sau Linux.
După ce ai scris stick-ul USB cu kit-ul de instalare tot ce mai rămâne de făcut este să te asiguri că PC-ul tău este setat din BIOS să booteze de pe stick-ul USB.
De menționat este că în cazul majorității distribuțiilor Linux, acestea se și instalează pe stick-ul USB și pot fi rulate în mod "persistent", iar în cazul Windows-ului, stickurile bootabile conțin doar installer-ul (adică doar puteți instala Windows de pe stick-ul bootabil creat cu Universal USB Installer). De asemenea în cazul variantelor de Windows trebuie specificat că nu funcționează pentru Windows XP, ci doar pentru Windws 7 și Vista.
N'am putut sa iti raspuns prin Pm fiindca sunt membru junior asa ca ti-am lasat alte instructiune care sper sa fie mai explicite.

2 răspunsuri:
| mitsufball a răspuns:

Http://www.go4it.ro/......l-3124245/
Poftim sper sa iti fie de folos, daca mai ai vreo nelamurire imi poti lasa un Pm

| manolo a răspuns:

Sau încearcă şi trage cu ochiul şi la acest tutorial. Baftă!
http://www.videotutorial.ro/? p=1145