| Bilii a întrebat:

Ca un calculator sa functioneze: e bine daca pun:
carcasa + placa de baza + processor + pasta termoconductoare + cooler + rami + sursa + ssd +placa video. daca le pun bine o sa mearga?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca pui o asemenea intrebare, atunci ai sanse mari sa... nu mearga.

| RAY a răspuns:

Daca le pui pe placa de baza corect atunci va funcționa, nu uita de bios

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Foarte mare grija la procesor, dacă pini aia se îndoaie ai pus-o rău

| Bilii explică (pentru RAY):

Ce sa uit bro. ii dau update si aia e

| RAY a răspuns (pentru Bilii):

Mă refeream sa pui bateria aia mica de bios

| Bilii explică (pentru RAY):

Ce baterie boss. Am mai pus o placa de baza si nu am pus nici o baterie.

| NLS a răspuns:

Daca nu ai mai asamblat in viata ta un PC,
mai bine cauta un tip care a mai facut asa ceva (poate ai vreun prieten, coleg, var, unchi, coleg de munca de-al parintilor, etc...),
sau un service de cartier (la astea poti asista chiar si la asamblare uneori, daca vorbesti cu ei).

Dupa ce asisti la 2 asamblari cap coada, si ti se explica ce si cum trebuie facut, poti garantat si singur.

Daca stii engleza, sunt multe clipuri amanuntite pe YouTube, aproape pas cu pas, daca le urmaresti, nu poti da gres.
Te pot ajuta si eu pe Discord daca vrei, pas cu pas, prin poze, atata ca in perioada asta sunt foarte ocupat, nu prea stau bine cu timpul liber (daca ar fi fost doar o instalare de Windows, era altceva).

| gabicoo a răspuns:

Mai bine îți iei unul gata făcut sau un laptop.

| Bilii explică (pentru gabicoo):

Nu ca e scump

| gabicoo a răspuns (pentru Bilii):

Eu am un laptop categoria "office" cu specificații decente, luat în noiembrie 2023, din Altex, cu 1500 lei.