| AnaPisikana a întrebat:

Calculatorul porneste foarte greu:Nu am nimic pe Desktop si nici bara cu Startul nu este, e doar wallpaper-ul.De-abia dupa 1 minut imi apar bara si programele.
Cum fac sa porneasca mai repede? happy

Răspuns Câştigător
| blue29 a răspuns:

Si asta s-a intamplat dupa ce ai instalat ceva nou? Eu daca instalez toate driverele la imprimanta Hp, startul devine foarte greu. Incearca sa scoti din programele care pornesc odata cu Windowsul. Cel mai bine este sa folosesti un program dar poti folosi si o functie din Windows: Start- run- tastezi msconfig- apoi in fereastra nou aparuta dai de sus la tabul Startup si debifezi ce programe vrei sa nu porneasca automat cu windowsul. (sa nu dezactivezi antivirusul sau alte programe de securitate). Poti folosi si CCleaner pentru a curata sistemul de balast si il poti folosi si pentru a seta programe de la startup. Mai dai la pc si o defragmentare.Start- Accesories-System tools- Disk defragmenter si defragmentezi toate partitiile.

12 răspunsuri:
| Mefisto23 a răspuns:

Daca nu poti face o reinstalare de sistem singura, atunci mergi cu el la "nenea doctorul". Probabil ai agatat ceva gandacei de pe net. Cred ca toti am patit asa.

| MissCamelia a răspuns:

Buna. e un virus de care poti scapa doar reinstaland windows-ul, in totalitate.am aceeasi problema si scanez zilnic de 2 ori, degeaba

| Daddy_9411 a răspuns:

Ai dezinstalat antivirusul?

| VladRO a răspuns:

Reinstaleaza Windowsu-l, eu am Black XP-ul deja de foarte mult timp, nu mi-a dat nicio eroare, nimic happy Asta e singura solutie, reinstaleaza windowsu-l sau, poate ca e din cauza antivirusului... Poate i-ai dat Security start si atunci iti porneste chiar cand ti se incarca windowsul... Oricum, raman tot la reinstalarea windowsului! happy Bafta

Răspuns utilizator avertizat
| deleuandrei a răspuns:

Nujcum dar cea mai comoda problema este sa iti reinstalezi windowsul si va fi totul suuper...

| dy a răspuns:

Cauta-l de virusi, am patit-o si eu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar cam trebui sa reinstalezi Windows-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cun se micsoreaza bara de start

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu, porneste sistemul foarte greu. Nu este intotdeauna sistemul de oferare vinovat. eu l-am instalat cu formatare completa si dupa 5 min imi porneste la fel de greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cati rami ai in placa de baza cumparat 1 gb de rami sau 2 daca vrei sa iti lucreze bine

| dEutSa_8892 a răspuns:

Mai bine dai format la tot calculatorul