| Sadd a întrebat:

Camere foto - care este diferenta intre zoom optic si zoom digital.care e preferabil sa fie mai mare? si cam cat sa fie?
daca stiti si vreun forum ar fi si mai bine.happy

Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cel optic e bine sa fie cat mai mare. Se realizeaza prin modificarea distantelor dintre diafragma si lentilele obiectivului, asa ca, imaginea care ajunge la diafragma e mereu reala, marita fizic.
Cel digital nu stiu exact, dar am impresia ca doar cropeaza din poza, lucru care-l poti face si tu pe PC.

5 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Zoom-ul optic se face din lentile, iar cel digital dintr-un procesor pe care îl are aparatul foto încorporat. Cel optic ar trebui să fie mai mare pentru că nu îţi strică imaginea, nu îţi apare pixelată.

| adi a răspuns:

Da, zoomul digital il poti face si pe calculator, e o simpla marire de imagine, zoomul optic se face cu lentile si se poate face numai din aparat.

| OnWeed a răspuns:

Exact cum a zis SoftCristi, la zoom digital e ca si cum ai da un zoom pe calculator, nimic special. Important e ca cel optic sa fie mare deoarece acela nu strica imaginea deloc. happy

| Sadd explică:

Multumesc... dar cam cat sa fie zoomùl digital... x4 mi se pare putin 5-6-7-8 cam cat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel digital apropie la fel ca "lupa" din windows