| ValerianM a întrebat:

Cand introduc un stick sau un cd. in unitate, imi apare acel auto play GOL (pe desktop) fara nici o pictograma. Cum fac sa apara acele optiuni de deschidere( Play using Windows Media Pplayer, open folder to wiev file, Take no action)? Am avut instalat un program de printat fotografii de la Real, care cand l-am instalat a introdus in acea fereastra auto play si optiunea,, deschide imaginile in programul Foto Real..."Atunci cand am dezinstalat programul, odata cu optiunea aceasta a sters si celelalte optiuni care erau setate si acum imi apare fereastra goala.

8 răspunsuri:
| Chans a răspuns:

Ori ai apasat pe un buton de delet ori a avut virusi si s-a dus trebuie instalat iar windows-ul

| MajorAsshole a răspuns:

Nu iti recomand sa folosesti acel autoplay. In momentul in care deschizi un stick, de exemplu, cu ajutorul acelui autoplay, ruleaza toti virusii care sunt pe stick.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca link-ul asta de la Microsoft. Rezolva ceva?
http://download.microsoft.com/......utoFix.exe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@MajorAsshole, eu nu l-am dezactivat niciodata si n-am avut nicio problema. Acum depinde de utilizator, PC/antivirus. Recunosc ca previi mai usor raspandirea virusilor la tine pe PC, acele fisiere nemaifiind scanate, accesate...dar problema lui ValerianM e alta.

| ValerianM explică:

Am mers pe link-ul cu kelly's Metro, am descarcat Autofix.exe si dupa lansare, restartare problema nu s-a rezolvat. Am incercat sa scriu gpedit.msc la run(s-a deschide Group Policy) - Computer Configuration -> Administrative Templates -> System, aici in stanga Turn off autoplay este not configured. Acelasi lucru si la User Configuration. Eu nu vreau sa ruleze autorun direct ci sa-mi apara fereastra aceea cu optiunile, asa cum am sris mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alte idei nu mai am, dar daca gasesti tu o solutie(in afara de a reinstala Windows), te rog sa ma anunti si pe mine in privat...pentru ca-mi place sa stiu solutia problemei la care eu n-am putut aduce o solutie buna. big grin

| ValerianM explică:

Am instalat, din nou, programul,, real_Fotolumea_mea’’ si cum era de asteptat imi apare acel auto play in care se afla acum optiunile : Vizualizarea imaginilor using Real Foto lumea mea, Take no action! Optiunile clasice : ( Play using Windows Media Pplayer, open folder to wiev file ) nu mai apar.
Acest fapt ma face sa cred ca cei care au facut programul au setat intentionat ca la dezinstalare sa stearga toate aceste optiuni si nu numai cea care are legatura direct cu programul lor, asa cum ar fi corect.Corect ar fi sa te atentioneze ca se intampla acesta anomalie si sa iti ofere solutia pentru rezolvarea ei ulteriora Aceasta este explicatia logica, dar nu stiu cum sa fac sa apara si celelalte optiuni de deschidere. Nu stiu daca la o eventuala reclamatie la Protectia Consumatorului s-ar gasi o rezolvare.

| MajorAsshole a răspuns:

@Metro Da, stiu ca problema lui e alta, dar vroiam sa ii recomand sa nu mai foloseasca autoplay- ul acela tocmai pentru a-l ajuta sa previna "rularea" virusilorwinking