| Geo33xx a întrebat:

Cand pornesc pc apare reboot and restArt select boot device + nu apare Hdd in bios un tutorial cv? Video daca se poate

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu iti recunoaste hardul.

Daca e pe interfata veche IDE verifica ca hardul sa fie setat din jumper pe master
https://www.google.ro/#q=set+master+hdd

Daca e pe SATA verifica sa nu fie iesita mufa din hdd.

Verifica si cablul de alimentare din sursa si incearca o deconectare si o reconectare. In ultima instanta poti incerca un reset de bios
https://www.google.ro/#q=reset+bios

Daca nu rezolvi nimic e posibil sa fi murit hardul.

| Geo33xx explică (pentru Intruder19):

Am alt HDD 200gb NOU nu mai e nev

| OvidyuNicu a răspuns:

Nu iti mai recunoaste hardul din varii motive. ce este de facut? Desfa unitatea si scoate mufele de la hdd si reconecteaza-le, daca tot nu merge cauta alt hdd (merge si un hdd de laptop micut!) Apoi reinstaleaza windowsul pe noul hdd.

| TheKiller1 a răspuns:

Ti-sa scricat hardut
sau incearca sa il scoti afara il cureti cureti mufele de la cablu de transfer (de la cablul lat)
schimba slotul (sata) de pe placa de baza
Daca nu vrea asa schimba cablul de transfer (ia-l pe cel de la dvd rom sa nu cumperi altul degeaba) daca nici asa nu vrea iti trebuie alt hard