| AmiraGodan a întrebat:

Care e cea mai buna tara la tehnologie? ( telefoane, televizoare, ipad-uri etc) Detalii- funda

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Cam greu de raspuns,dar ar trebui niste criterii mai bine definite dat fiind faptul ca multe componente electronice se fabrica in tari diferite si apoi sunt asamblate intr-o alta tara decat cea de care apartine firma.
Oricum Japonia a avut si ara cea mai mare dezvoltare in domeniu electronicii si microelectronicii(roboticii)
USA a investit dar a si cumparat tehnologie (care mai tarziu a perfectionat-o)fiind o tara unde resursele(materiale/financiare)nu prea au limite!
Japonia fiind o tara insulara(vulcanica) ei au trebui sa importe materii prime si apoi sa vanda produse finite de calitate/durata mult mai bune decat cantitate(USA)
Oricum e greu sa gasesti daca nu imposibil la ora actuala ceva pe care se mai scrie "MADE IN JAPAN"!
Firmele vechi din Japonia nu mai pun aceasta sigla pentru ca nu se mai construiesc ACOLO! Ci in alta parte dar cand e vorba de "brand"ei tin la acest lucru!
Vezi:Samsung,Aiwa,Asahi, Sony, JVS, National Panasonic, Sanyo...
toate au devenit corporatii.Vezi aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Listă_de_companii_din_Japonia
Aici nu pot sa uit si pe germani care au TV foarte bune dar care poate nu ai auzit si nu o sa mai auzi niciodata:Blaupunkt, Telefunken...
Vezi aici:http://ro.wikipedia.org/wiki/Listă_de_companii_din_Germania
Totusi la intrebarea ta as raspunde Japonia(pentru TV)iar pentru telefoane/ipad USA(chiar daca tehnologia e japoneza:D)

PS:Personal e JAPONIA
(unde a aparut primul ceas cu cristale lichide IEFTIN)

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Japonia, urmata aproape de Coreea de Sud. Ca exemplu, cred ca acum vreo 10 ani vazusem un documentar despre ce poti face cu un telefon in Japonia(plati la comercianti, GPS, camera foto, ecran color, muzica) in conditiile in care in Romania era la moda Nokia 3310

| justsummer a răspuns:

Japonia si Corea de Sud

| andreebutterfly a răspuns:

Buna!
Japonia, parerea mea.

| cine1cine a răspuns:

Ce intrebare stupidă! Dacă pe toate scrie made in china (ciana) chiar și pe tine scrie made in ciana, pe eticheta de la tricoul tau, iar tu intrebi care e cea mai tare țară la tehnologie! laughing Ai di capu meu! Ipad-urile sunt făcute exact in china. Ea citește tu pe spate la un ipad si vezi ce scrie! Mana de lucru cea mai ieftină este in china, iar acolo se duc toți investitorii, unde e mai ieftin, pentru a scoate un produs mai ieftin!

| jhon_5260 a răspuns (pentru cine1cine):

Vai tu geniule ce tea intrebat tipul si ce iai raspuns tu...invata sa bagi lumea in seama daca ai un motiv bun intemeiat, din china provin multe chestii dar de proasta calitate, gandeste-te putin

| Yukii987 a răspuns:

Eu as paria pe america :d dar avand in vedere ca totul se fabrica mai degraba in china si asta ar fi o varianta, nici japonia totusi nu e de neglijat

| Wells873629 a răspuns:

Japonia este... Daca nu crezi cauta pe internet.

| ursuletlove11 a răspuns:

Uite cum sta treaba.
Japonia are multe idee sunt inventivi, iar Coreea sau korea le consturiesc (ti-am dat si argument)
funda?

| RebecaBiersack a răspuns:

Cea mai buna tara la tehnologie este Japonia deoarece aceasta a inventat firma SONY care se fac televizoare si calculatoare si au mai inventat si firma TOSHIBA care se fac niste laptopuri de exceptie, si pe locul 2 este America deoarece aceasta a inventat, iphon-urile si toate ipad-urile, si au mai inventat PlayStation4, si noul Xbox One.
Sper ca te-am ajutat. funda?

| jhon_5260 a răspuns:

La Japonia m-am gandit si eu laughing deci da Japonia, apropo cine1cine... vai de capu tau. ce tea intrebat el si ce iai raspuns

| Bivolaru_Ionut_1995 a răspuns:

Germania