| NimeniAltu86554 a întrebat:

Care e diferenta dintre o camera foto de telefon de peste 5 mp si un aparat foto digital?

Răspuns Câştigător
| MateiSebastian a răspuns:

Mărimea senzorului ar fi cea mai mare diferență. Ca să nu mai vorbim de sistemul de măsurare a expunerii, sistemul de focalizare, etc.
Când densitatea diodelor de pe senzor crește, calitatea este afectată grav.
Un senzor de pe un smartphone are în general undeva la 4 mm x 3 mm și o rezoluție de 8 MP.
O cameră foto de 8 MP ( compactă) are un senzor de 7 mm x 5 mm ( in general).
Deci o densitate mai mică a fotocelulelor de pe senzor înseamnă o calitate superioară.

1 răspuns:
| ralu14sss a răspuns:

Poza este mai clara pe aparat. are o calitate mai mare