| PattyC a întrebat:

Care este cel mai bun browser:Firefox,opera, chrome, safari, maxthon, netscape? Argumentati.

33 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Nu exista cel mai bun browser. Le instalezi pe toate și vezi care e cel mai bun pentru tine. Pe pc-ul meu de exemplu cel mai bine se mișcă (paradoxal) Internet Explorer 9. Insa nu îl folosesc, ci navighez cu Google Chrome. Am testat browserele importante, Chrome ieșind câștigător.
Chestia cu browserele e foarte subiectiva.

Eu recomand Chrome care a ajuns la versiunea 22. L-au făcut și mai rapid.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Eu folosesc Google Chrome si se misca bine zic eu. Incearca si tu un browser accesand acest link: http://ie.microsoft.com/testdrive/Graphics/TouchEffects/ tii click stanga apasat pe imagine, si vezi cum se misca browserul. Eu am incercat si cu Firefox acest experiment si nu se misca ca Google Chrome.

| Rebbbeca a răspuns:

Google Chrome, chiar dacă nu am un argument anume pot spune că filele noi mi se deschid repede şi paginile la fel.Nu am probleme şi are şi foarte multe opţiuni interesante.Ex:schimbarea fundalului, adăugarea unor sigle pentru pagini ca şi Google etc.

| PattyC explică (pentru Rebbbeca):

Chiar este bun si eu am tot Chrome, dar am crezut ca celalalte sunt mai bune

| Rebbbeca a răspuns (pentru PattyC):

Eu am folosit şi Mozila Firefox, este bun doar că de la un timp mergea prea greu şi m-am gândit să folosesc Google Chrome, aşa am rămas surprins plăcută.

| VinnieMmM a răspuns (pentru Rebbbeca):

La toate se incarca repede filele noi, dar o sa vezi daca o sa folosesti un forum ca acesta: forum.b-zone.ro vei avea unele probleme! Prefer Opera

| WeAreSmart a răspuns (pentru Rebbbeca):

Dupa cum spune si GreeSkittles, Chrome este usor de folosit, extrem de rapid, ai o multime de optiuni de personalizare etc. Firefox pentru mine nu e un browser destul de bun, adica e greu de folosit si personalizarea nu-mi place

| Vochin_Radu_1981 a răspuns (pentru Rebbbeca):

Chrome-ul este cel mai prost pentru mine.

| Crucified a răspuns:

Am avut si firefox, si opera... acum am chrome si safari si ambele sunt bunethinking parerea mea whistling

| heddy10 a răspuns:

Eu folosesc Opera :X si Mozillawinking

Alte răspunsuri
| myruna2012 a răspuns:

Safari, il folosesc de un an si nu s-a incarcat niciodata incet.

La cate favorite am pe el.

Il recomand!
Este facut de ''Apple''

| LucianP a răspuns:

Eu am google chrome, imi merge ok, pana deschid mai mult de 2 file, apoi se incarca ca dracu, dar opera imi merge repede si am peste 5 file deschise.deci raman la opera happy

| BigCode a răspuns:

1)Firefox: nota 9 foarte bun. Are o multitudine de extensii si plug-in - uri pe care le poti folosi dar si multe teme. se comporta impecabil. Are printre cea mai buna compatibilitate de pe piata.
2) Chrome - folosesc acum. Design simplist (marca Google) fiabil nu intampina nici un fel de probleme in navigare. Temele sunt dificil de schimbat si pot cauza anumite probleme. Accepta instalate plug-in-uri doar de pe web store ceea ce constituie un minus. Viteza de navigare este ceva mai mare. Are traducere incorporata (google translate) Nota 9
3) Opera- Design incitant, poate constitui o problema pentru utilizatorii obisnuiti cu IE sau Mozilla Firefox. Exista unele probleme de compatibilitate. (nu am folosit deloc). Nota 8.
4)Safari, Maxton, Netscape - Nu am folosit. Dar am urmat un curs de Web building in care apareau elementele suportate de cele mai populare navigatoare. Cea mai mare compatibilitate o prezinta Firefox si Chrome. Practic ce nu pot face ele nu poate face nimeni.

| VinnieMmM a răspuns:

URASC CHROME! O fi de la PC meu, dar NU imi place. Abia merge YouTube sau orice alte video si are niste chestii enervante la fonturile cu care scrii pe forum, apare ceva de gen: [font='trebuchet mersi', ', helvetica, sans-serif} ']N[/font][font=tahoma, helvetica, arial, sans-serif][font='trebuchet mersi', ', helvetica, sans-serif} ']ick: [/font][/font][font='trebuchet mersi', ', helvetica, sans-serif} ']Skeletul[/font]
la orice ai scrie, PREFER Opera!

| Raizen69 a răspuns:

Mazilla Firefox

| Silion_Liviu-mihai_1995 a răspuns:

Opera, l-am testat la cautare Google pe Google Chrome, Opera, Internet Explorer si Mozila Firefox.
Testul a fost realizat pe aceeasi cautare si apare pe Google timpul.
Rezulatele :
Google Chrome 0, 41 sec
Opera 0, 17 sec
Internet Explorer - Nu a fi putut testat deoarece nu aparea
Mozila Firefox 0, 30 sec
Plus Opera a fost pe primul loc si pe revista CHIP.

| laur1OOOGB a răspuns:

Eu folosesc Opera este un browser foarte rapid si simplu de utilizat.

Dar se zice ca Chrome este cel mai bun dintre toate.

| AndyCMA a răspuns:

Chestia legata de browser este cat consuma la ram
Eu folosesc mozila (119mb)
Chromu e varza am avut la pagina de google caremi luat la rami 290mb
Daca vr cv adevarat ia-ti cele mai cunoscutebrowser-uri sivezi cat ocupa fiecar-n parte

| SkYArRoW a răspuns:

Eu zic ca cel mai bun e mozila firefox are un timp de incarcare mai lent decat google chrome, dar daca ai anitivirus mozila il lasa sa lucreze pe cand google chrome nu il lasa nici internet explorer (indiferent de versiune).
Eu folosesc cu incredere mozila pe chrome niciodata cand intru pe o pagina cu virusi nu ma atentioneaza antivirusul pe cand la mozila imdiat imi zice nod32 daca e pagina cu virusi.

| Alina_Aniella_1970 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, majoritatea zic ca Firefox este cel mai rapid, dar mie pe laptop imi merge foarte greu, asa ca folosesc Opera si merge foarte repede, nu am probleme!winking

| MetalHand a răspuns:

Mozila fire fox si opera dar recomand firefox Funda?

| DyaNiceGirl a răspuns:

Mozilla Firefox

| DevillaKiss a răspuns:

Eu pot spune ca le-am testat pe toate cele mai populare (Opera, Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox si Safari).
Opera folosesc acum si sunt foarte multumita de el, poate ca mi se mai blocheaza uneori(e din cauza pc-ului, are virusi) dar isi revine rapid.
Safari l-am incercat si merge superb, insa e cam greu pana te obisnuiesti.
Internet Explorer merge super naspa si blocheaza si pc-ul pe langa ca nu lasa antivirusul sa lucreze.
Google Chrome merge asa si asa, dar pe langa ca isi pierde setarile are si multe probleme de functionare.
Mozilla Firefox merge destul de bine insa nu are un aspect prea bun.

| ciprian2 a răspuns:

Cel mai bun e Comodo Dragon

| freto a răspuns:

Epic este cel mai bun incearca si o sa te convingi

| MihocCristian a răspuns:

1.internet explorer
2.chrome

| Petre_Petre_1989 a răspuns:

Eu folosec mozila firefox si mie mi si pare cea mai bunawinking

| Alinsmen a răspuns:

Maxthon

| Alinsmen a răspuns:

Opera

| raulsss a răspuns:

Opera deoarece arew o viteza de incarcare uimitoare incearcal si ai sa vezi crede+ma o sa fi mandru de ceea ce ai ales http://www.opera.com/download/

| blackangel1601 a răspuns:

Eu folosesc mai multe browsere dar cel mai bun mi s-a parut aurora firefox

| wik a răspuns:

In primul rand browser tourch este cel mai bun.