Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Care este dupa parerea voastra cea mai importanta descoperire care a usurat in mod considerabil munca oamenilor?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Cea mai importantă? Greu de spus.
Fiecare descoperire ştiinţifică şi invenţie tehnologică este importantă în felul său şi cam toate sunt interdependente între ele.

Să zicem...curentul electric, mijloacere de transport, mijloacele de comunicare la distanţă (printre care regele actual - internetul)...

18 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
greu de spus/greu de gandit.dar stiu un singur lucru, bunul Dumnezeu mi-a dat un sot bun/iubitor/intelegator si ma ajuta in tot ceea ce am de facut, si uite asa imi usureaza munca...
deci...ii multumim creatorului nostru, bunului Dumnezeu in mare parte si celor care au fost inventivi in tot ceea ce iese nou in lumea asta sa usureze munca omului, dar sa nu uitam, ca aceste invetii, lasa multa lume fara locuri de munca.
O seara bunahappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Roata

| horia2012 a răspuns:

Inca nu s-a inventat.

| PedoBarbie a răspuns:

Aragazul.

| Radu284 a răspuns:

Multe descoperiri se bazeaza pe descoperiri anterioare.
De exemplu: Electricitatea->Tranzistorul->Circuite integrate

Si bineinteles motorul cu combustie interna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as zice ca sunt masinariile care se folosesc in companiile pentru impachetarea biscuitilor sau masinariile agricole

| PVAAVU a răspuns:

Toate.

| JucărieLEGO a răspuns:

Nu pot sa numesc ceva specific, dar comunicarea la distanta si transportul au usurat vietile oamenilor, altfel spus categoria la care ne aflam. Nu cred ca poti sa reduci totul la o singura inventie/descoperire, gen tranzistorul.
Daca ar fi sa reduc totul la ceva mai general: energia electrica.

| Th3Unknown a răspuns:

Curentul electric, categoric. Uita-te in jurul tau, ce vezi? Peste tot lucruri legate la electricitate. Si te mai sfatuiesc sa faci ceva, uita-te la serialul "Revolution". Are o idee foarte interesanta.

| AndreeeaConstantin a răspuns:

Masina de spalat rufe laughing

| Calab00m a răspuns:

Eu as spune ca Internetul si calculatorul.Atii ar spune ca, cartea.ar fiecare cu parerea lui.Ma-s mai gandi si la masini sau tel. mobil. fundita? :33

| AnonimAk47 a răspuns:

Calculatorul si Netul!

| Arvunescu_Costina_1995 a răspuns:

Focul ca de acolo a inceput "nebunia"

| Nicoleta95 a răspuns:

Automobilul si telefonul mobil. :-)

| Herman_Hanelore_1993 a răspuns:

Dupa parerea mea descoperirea curentului electric si al gazului au usurat in mod considerabil munca oamenilor

| XD_Kidu_1999 a răspuns:

Telefonul.

| Catalinnho93 a răspuns:

Ce a usurat oamenilor?

| Balta_Laurentiu_Alexandru_1996 a răspuns:

Masina cu aburi inventata de James Watt