| Mihai11 a întrebat:

Care poate fi cauza pentru care un laptop are șocuri electrice (mici), acestea apărând doar când este în priză?
Menționez că aceste șocuri se întâmplă doar la porturi (VGA, Ethernet, HDMI, USB...)

Ofer fundă. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Acele "socuri electrice" provin de la priza de perete (220V) si intra in laptop prin scapare a alimentatorului.
In mod normal, chiar si in caz de defectiune, alimentatorul nu ar trebui sa curenteze (prin laptop).
Practic, daca este o mica defectiune in alimentaor si esti pasibil doar de usoara curentare nepericuloasa.

Daca alimentatorul are stecher cu pamantare si il folosesti in priza cu pamantare, atunci acesta nu va mai curenta.

1 răspuns:
| BroPew2017 a răspuns:

Posibil ca acel incarcator pe care il folosesti sa nu fie al lui. insa daca este posibil sa fie de la praf. l-ai mai curatat?