| VeroniMichy a întrebat:

Care procesor e mai bun?
Intel E5700 sau Procesor Intel Core2Quad Q8200

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Realizezi că nu poți rula nici macar windows 7, este stupid chiar și pentru un server de casă, nu aș da așa ceva nici la dușmani.

| NLS a răspuns:

Daca il folosesti in aplicatii care folosesc doar 1 sau 2 nuclee, E5700 e mai bun.
Are si cache de Level 3, insa doar 2 MB.

Daca il vrei pentru aplicatii si jocuri care stiu/pot sa foloseasca 4 nuclee, bineinteles ca Q8200 castiga.
Q8200 are 4MB, insa doar Level 2, deci e putin penalizat.

In lumea procesoarelor, nu exista "cel mai bun".
Exista insa "cel mai bun la ceva anume".

https://cpu.userbenchmark.com/......976vsm3754

La Average Score si Overclocked Score vezi exact ce spuneam mai sus.

| Brizbriz a răspuns:

Https://ark.intel.com/......z-fsb.html
Total Cores 2
https://ark.intel.com/......z-fsb.html
Total Cores 4

da, frecventa e mai mica, dar dublu nr de core il face muuuult mai tare

| colosseum1337 a răspuns:

Intel Core 2 Quad Q8200, are doua core-uri happy