| paul365 a întrebat:

Care sunt simptomele unui ventilator stricat la laptop? In afara ca se incalzeste. funda

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă e stricat nu se mai rotește, când pui mâna la fanta de aerisire nu se simte că suflă aer.
Dacă se aude un zgomot de acolo nu este stricat ci doar plin de praf.
Se știe că un procesor care nu mai este răcit se va supraîncălzii=> se va arde.
în situația de genul ăsta problema se rezolva în service.Succes

| 0rlando a răspuns:

De obicei începe cu un zgomot din ce în ce mai puternic, până când devine insuportabil și în raport cu nivelul de zgomot, apare și un joc concomitent cu scăderea turației și creșterea temperaturii la procesor.
Dacă ventilatorul funcționează fără zgomot, dar totuși ai temperaturi mari, cel mai probabil radiatorul este îmbâcsit cu praf și trebuie curățat.
Curățarea trebuie făcută de o persoană cu experiență, altfel riști să produci alte daune, posibil iremediabile.

| Decebalul a răspuns:

Pai, daca e stricat, ar trebui sa scoata un sunet diferit de cel care il scotea cand l-ai luat. Sper ca te-am ajutat! happy

| petrescuionut a răspuns:

De fapt ce ti-au zis ei este gresit un ventilator cand nu functioneaza la laptop o sa se stinga sau se reseteaza sau iti merge foarte greu, si sigur tu nu ai cooler la laptop si il ti in pat pe masa si el atunci ia niste scame care ii blocheaza aerisirea dul la reparat si ia-ti un cooler de pe eMAG sper ca te-am ajutat

| Bogdy2k a răspuns:

Depinde in ce sens e stricat, nu mai functioneaza in parametrii optimi (RPM) sau nu mai functioneaza deloc.

1. Daca funtioneaza si scoate un sunet ciudat fii atent sa nu fi atins ceva fir.
2. Daca nu mai functioneaza deloc fii atent la mufa lui de alimentare, daca nu merge nici asa e clar defect si trebuie schimbat.

| Dannyofficial a răspuns:

Se sibte un miros de ars si face zgomot urat.

| Jjøқεr a răspuns:

Vrrruuuuuuuuum rolling on the floor Daca simti ca se incalzeste (se poate incalzi si daca stai pe pat/canapea cu el, si sa nu-l pui pe ceva sa poata "respira") foarte tare, sau daca miroase a ars inseamna ca s-a stricat. Sau atunci cand scoate un zgomot destul de puternic, cum ti-am aratat mai sus laughing.
ßafta!

| GarenAP a răspuns:

Incearca sa il aspiri... e plin de praf si poate de aia se incalzeste si se aude tare. Cand faci asta sa fie laptop-ul stins si sa nu dai aspiratorul pe putere mare ca se poate strica daca se invarte prea tare.