| fanezodo a întrebat:

Cat consumă un aparat de aer condiționat pe lună? aproximativ

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat il folosesti.

| relian a răspuns:

Cat consuma un autoturism stii? Cind o sa stii cit consuma o masina, atunci sigur vei stii si cit consuma un AC laughing

Vorbesti de parca ar existat o singura marime de aparate de racire, cam asa suna exprimarea ta.
Romanii si tu bineinteles nu au idee despre aparate de aer conditionat, ce fac, cum fac, ce ar trebuie sa faca, cum, cand.

Un aparat de aer conditionat ca si marime, ca putere, se calculeaza fctie de volumul de aer unde vrei sa racesti si alti parametri.

Acea camera trebuie sa stea inchisa, atentie inchisa, usa inchisa.Nu pui aparat de aer conditionat in Living, sau dormitor, lasi usa deschisa si vrei sa racesti toata casa laughing
In felul asta daca faci asa, aparatul respectiv va functiona intruna.

Asa sa afli cit consuma, trebuie sa stii ce putere are, dupa te uiti in manualul lui si vezi cit spue acolo ca ar consuma.
Poate consuma f putin, sau poate consuma f mult, depinde daca este marimea potrivita pe acel spatiu, camera respectiva cit de bine izolata termic este.

Is multe ce se iau in calcul, cate ferestre, ce izolare are acea camera, cate grade vrei sa faci acolo, cate persoane sunt, cit de des deschizi usa si asa mai departe.

O masina cu motort de 1 litru no consuma cit una de 5 litri nu? Sau la tine consuma la fel laughing

Daca te uiti pe internet si citsti specifiicatiile unui aparat de aer conditionat, scrie cit consuma.

| gabicoo a răspuns:

Destul dar merită toți banii.

| ninuku a răspuns:

Nu poti calcula sigur, depinde de modelul aparatului, de marimea camerei. Cand te dici sa-l cumperi, vanzatorul te intreaba in primul rand de marimea camerei in care vrei sa-l montezi.