| CapitanuSemafor a întrebat:

Cateva pareri va rog. La AMD Phenom II X4 955, 3.2 Ghz, cu coolerul stock, cam cat as putea sa ii dau overclock? M-ar interesa 3.6, poate 3.8 sau chiar un 4.0 Ghz daca ma tine, dar vreau sa stiu parerea si celor de pe TPUwinking

3 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

Pentru ce iti trebuie overclock?
nu-ti ajung 3. 2ghz?
daca faci overclock, i vei scurta durata de viata la procesor.
va merge el mult mai bine, dar crede-ma " se duce dracu"

| ill_9239 a răspuns:

In primul rand nu iti trebuie oc pentru aplicatiile actuale. Reduce durata de functionare si elimina garantia. Daca totusi vrei sa faci oc recomand un cooler bun, unul capabil sa tina procesorul la o temperatura cat mai scazuta. Coolerul stoc, in cazul unui oc nu ar reusi sa raceasca prea bine cpu-ul prea bine.

| Narcis2007 a răspuns:

Eu zic ca ar merge 3.8