| bekss a întrebat:

Cati volti are o baterie de 36v descarcata?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O baterie functionala descarcata nu va scadea mult fata de tensiunea ei normala. Deci, ar trebui sa aiba 36V sau o valoare apropiata (35.5, 36.2, etc). In schimb, incarcata 'full', ar putea sa aiba vreo 38V.
De exemplu, acumulatorii AAA au tensiunea declarata 1.2V, descarcati se prezinta undeva pe la 1.1V, iar incarcati full, cam 1.4V
Acumulatorii auto se prezinta undeva la 12.1-12.3 descarcati dar fara probleme interne, undeva pe la 12.6V incarcati complet.