| c0pil1n a întrebat:

Ce avantaje ai daca urci frecventa ramilor?

De exemplu eu am 2100Mhz si scrie ca pot sa-i duc pana la 2333mhz.
Care este plusul?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Diferenta rezultata la owerclock este aproape nesesizabila, dar riscul de blocare /defectare creste vertiginos.

| sierra1 a răspuns:

Insesizabil, eventual mai pui câțiva giga

| NLS a răspuns:

Ce procesor ai (modelul exact, nu ajunge Ryzen 3, sau i5...), si ce model e placa de baza?

Oricum, daca plaja de lucru e atat de mica, nu o sa castigi nimic urcand frecventa.
Daca diferenta ar fi mai mare, ai fi simtit vreo 2-3 frame-uri in plus, daca si procesorul are ceva sub capota.

Activeaza profilul XMP din BIOS, si ar trebui sa lucreze la frecventa maxima suportata, adica 2333MHz.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ti se arde calculatorul mai repede, eventual ia si foc
si... cam atat